Vişne borsasında fiyatlar günlük değişiyor

Vişne borsasında fiyatlar günlük değişiyor
Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde vişne sezonu hızlı başladı. Pazarlar İlçesinde suluk vişne 2 lira 40 kuruştan ve şokluk vişne ise 2 lira 60 kuruştan başlayan vişne sezonu suluk vişnenin kilosu 2 lira 50 kuruş ve şokluk vişnenin kilosu 2 lira 70 kuruş

Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde vişne sezonu hızlı başladı. Pazarlar İlçesinde suluk vişne 2 lira 40 kuruştan ve şokluk vişne ise 2 lira 60 kuruştan başlayan vişne sezonu suluk vişnenin kilosu 2 lira 50 kuruş ve şokluk vişnenin kilosu 2 lira 70 kuruş'a yükseldi.
Pazarlar Belediyesi tarafından oluşturulan meyve alım merkezinde günlük fiyatlar değişiyor. Vişne tarihinin en yüksek fiyatını gördü. 2002 yılında 1 lira 40 kuruş'u gören vişne bu sezon 2 lira70 kuruş'u gördü.
Yıllık ortalama 15 bin ton vişne rekoltesinin bulunduğu İç Ege'nin meyve ambarı Pazarlar'da bu sezon yıllık ortalamanın çok altında vişne rekoltesinin olması vişne fiyatlarının yükselmesinde büyük etki sağladığı bildirildi.
İlçede vişne üretimi yapan Şaban Akgül, vişne fiyatlarının yükselmesini rekoltenin olmasına ve fabrikalardaki stokların tükenmesine bağlıyor. Akgül, “ Önceki yıllarda vişne bol ama fiyatlar çok düşüktü. Bu sezon ise ürün az ama kilo bazında fiyatlar çok iyi. Önceki yıllarda üretici işçilik maliyetleri vişnenin değerinin üstünde olması nedeniyle çok kötü günler geçirdi.
Bu yıl ise vişne ağaçlarının çiçek açtığı esnada donun vurması vişne üretiminde rekolteyi yarıdan fazla azalttı. Vişneye talep arttı, ancak ürün azaldı. Bu yüzden vişne fiyatları yükseliyor. Fiyatların daha da yükselmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com