Vişne sezonu 'bereketli' başladı

Vişne sezonu 'bereketli' başladı
Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde vişne sezonu hızlı başladı. Pazarlar İlçesinde suluk vişne 2 lira 40 kuruştan ve şokluk vişne ise 2 lira 60 kuruştan sezonu açtı.

Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde vişne sezonu hızlı başladı. Pazarlar İlçesinde suluk vişne 2 lira 40 kuruştan ve şokluk vişne ise 2 lira 60 kuruştan sezonu açtı.
Yıllık ortalama 15 bin ton vişne rekoltesinin bulunduğu İç Ege'nin meyve ambarı Pazarlar'da belediyenin çalışmaları sonucunda kiraz sezonunda olduğu gibi vişne sezonunda da meyve borsası oluşturuluyor.
Pazarlar İlçesinde vişne sezonu kilogram'ı suluk 2,60 kuruş ve şokluk 2,60 kuruş olarak başladı.
İlçede vişne alımlarına yeni başlayan Mustafa Aksoy vişne fiyatlarının yükselmesini ürünün az olmasına ve fabrikalardaki stokların tükenmesine bağlıyor. Aksoy, “ Önceki yıllarda vişne bol ama fiyatlar çok düşüktü. Üretici toplama maliyetinin vişnenin değerinin üstünde olması nedeniyle sadece kendi ihtiyacı kadar topluyor, kalan vişneler toplanmadan ağaçlarda çürüyordu. Bu yıl ise vişne ağaçlarının çiçek açtığı esnada donun vurması vişne üretimini yarıdan fazla azalttı. Vişneye talep arttı, ancak ürün azaldı. Bu yüzden vişne fiyatları yükseliyor” diye konuştu.
Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun Vişne sezonunun üreticiye hayırlı geçmesini temenni etti. İlçede sadece bir yerde meyve alınmasının gerektiğini ifade etti. Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun, ilçede alım merkezinin oluşturulması ile meyve borsasının oluşturulması ve üreticinin mağduriyetinin önlenmesi amaçlandığını vurguladı.
Torun, “Önceki yıllarda da kurulan alım merkezinin faydalarını üreticimiz fazlası ile gördü. Hiçbir dolandırıcılık vakası görülmedi ve ürünlerimiz hak ettiği değere yakın fiyatlarla satıldı. Ayrıca yıllardır mağdur olan kiraz ve vişne üreticisinin alım merkezi ile dolandırılması önlemek, emniyet güçleri ve maliye ekiplerince firmaların kontrollerinin daha kolay yapılabilmesini amaçlıyoruz. Kiraz sezonunda meyve alım merkezi borsa gibi çalıştı. Aynı şekilde vişne sezonunda da meyve alım merkezinin borsa gibi çalışması için Belediye olarak tüm çalışmaları yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. 15 bin ton vişne rekoltesinin olduğu İlçemizde Vişne'nin suluk kilosu 2,40 kuruş ve şokluk fiyatı 2,60 kuruştan başladı. Umudumuz fiyatların daha yukarılara çıkmasıdır.
Şu anda açıklanan fiyatlar üretici için memnun edici fiyatlardır. Vatandaşlarımızın ürününün bol ve kazancının bereketli olmasını temenni ederim. Vatandaşlarımız kazanacaksa bizler kaybetmeye hazırız. Meyve merkezini oluşturmamızın hiçbir siyasi beklentisi yoktur” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com