Vişne üreticisinde peşin ödeme sevinci

Vişne üreticisinde peşin ödeme sevinci
İç Ege'nin meyve sebze ambarı Kütahya Simav'da düşük rekolteye üzülen vişne üreticisi, peşin ödeme ve fiyatların yüksel olmasıyla teselli buldu.

İç Ege'nin meyve sebze ambarı Kütahya Simav'da düşük rekolteye üzülen vişne üreticisi, peşin ödeme ve fiyatların yüksel olmasıyla teselli buldu.
Üreticiler Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yaşanan aşırı yağışlarla birlikte olumsuz hava koşulları yüzünden vişne ağaçlarının büyük ölçüde zarar gördüğünü ve bunun da rekoltede yüzde 50'ye varan yansımaları bulunduğunu bildirdi.
Üreticiler, yüzde 50'lik rekolte düşüklüğünün kendilerini üzdüğünü, ancak firmaların vişne fiyatlarını yüksek tutması ve peşin ödeme yapması karşısında sevindiklerini bildirdi.
Simavlı vişne üreticisi Mahmut Turgut, bölgede bu yıl serbest piyasada alım yapan Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere Tamek, Aroma, Penguen ve Comfurt gibi ünlü firmaların vişnenin kilosuna 2,5 lira fiyat vermeleri karşısında sevindiklerini ve alımların peşin olarak yapılmasının üzüntülerini biraz olsun hafiflettiğini söyledi.
Vişnede 2011'i kara yıl ilan etmeye hazırlandıkları bir dönemde imdatlarına Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bölgelerinde alım yapan ünlü firmaların yetiştiğini ifade eden üretici Mahmut Turgut, “Vişnenin kilosuna şu an için 2,5 TL fiyat veriyorlar. Üstelik alımları peşin olarak yapıyorlar. Peşin alımlar yüzümüzü güldürüyor. Vişneden bu yılki gibi hiç bu kadar çok para kazanmamıştık. Bir de rekoltemiz yüksek olsaymış. Simavlı vişne üreticisi 2011'i altın yıl ilan edecekmiş' diye konuştu.
Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner geçen yıl yaklaşık 15 bin ton civarında vişne üretimi gerçekleşen ilçede bu yılki rekoltenin 5-6 bin ton civarında olmasını beklediklerini kaydetti.
Bütüner, “ Vişne üreticimizin elinden tutan Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bölgemizde alım yapan firmalara teşekkür ediyorum. En büyük tesellimiz bu yıl geçmiş yıllarda yaşanan vurgun olaylarının olmaması. Peşin ödeme çiftçimizi olduğu kadar kurum olarak bizleri de mutlu ediyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com