Vişne üreticisine rekolte ŞOKU

Vişne üreticisine rekolte ŞOKU
Kütahya'nın Kiraz ve Vişnesi ile ün yapmış Pazarlar ilçesinde vişne rekoltesinin geçen yıllara oranla düşük olması ve fiyatlarında düşük olması üreticiyi üzdü.

Kütahya'nın Kiraz ve Vişnesi ile ün yapmış Pazarlar ilçesinde vişne rekoltesinin geçen yıllara oranla düşük olması ve fiyatlarında düşük olması üreticiyi üzdü.

En önemli geçim kaynağı olan meyvecilik olan Pazarlar ve çevresinde bu yıl rekoltenin beklenilenin çok altında kalması sebebiyle vişne fiyatlarının yüksek olması bekleniyordu. Ancak, Pazarlar ve çevresinden her yıl düzenli olarak vişne alan firmaların çeşitli bahaneler öne sürerek fiyatları üreticinin beklediğinin çok altında tutarak üreticiyi zor duruma soktular.
Üreticilerin son gelen yüksek zamlarla Gübre, mazot ve tarım ilacı almakta güçlük çektiği, ayrıca yüksek miktardaki işçilik olmasının yanında fiyatlarında düşük olması üreticiyi kara kara düşündürüyor. Hatta bazı üreticiler vişneleri toplamamayı düşünüyor. Çünkü sadece toplamadaki işçilik toplanan ürünün yüzde 85 'ini götürüyor.
Pazarlar ve çevresinde vişne fiyatları suluk 50 kuruş ve şokluk 60 kuruştan satılıyor. Üreticiler, “ İlçemizin en büyük geçim kaynağı olan vişnenin fiyatlarının düşük olması üretici olarak bizleri zor günler bekliyor. Gübre, mazot ve tarım ilaçlarına gelen yüksek zamlar dolayısıyla zaten zor günler yaşıyoruz. Artık meyve üreticilerini ya bankalara bağımlı kalacaklar veya işsizler sınıfına katılacaklar. Üreticilerin yüzde 90'ının Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine borçlular. Eğer fiyatlar böyle giderse hiçbir üretici borçlarını ödeyemez. Ayrıca işçilik fiyatları da bunun üzerine eklenirse geriye bir şey kalmıyor. Hatta bazı üreticiler vişneleri toplamamayı düşünüyor. Çünkü sadece toplamadaki işçilik toplanan ürünün yüzde 85 'ini götürüyor. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz” dediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com