Vişne üretimi duracak

Vişne üretimi duracak
İç Ege'nin meyve ambarı Simav'da vişne sezonu buruk açıldı. Üretici vişnesine 1 lira fiyat beklerken 50 kuruş fiyatla karşılaşınca hayal kırıklığına uğradı.

İç Ege'nin meyve ambarı Simav'da vişne sezonu buruk açıldı. Üretici vişnesine 1 lira fiyat beklerken 50 kuruş fiyatla karşılaşınca hayal kırıklığına uğradı.
Vişne üreticisi Metin Mutlu, bu yıl vişne üreticisinin zararının çok fazla olduğunu ifade ederek, ''Toplatmak için işçiye ödediğimiz ücreti, satarken karşılayamıyoruz. Bu nedenle benim durumumda olan birçok vişne üreticisi ağaçlarını keserek, yerine şimdiden alternatif ürün arayışına başladı'' dedi.
'İŞÇİ ÜCRETİNİ KARŞILAMIYOR'
Mutlu, kendisinin de meyve üretimine katkıda bulunduğunu ve çok sayıda ağaçları bulunduğunu belirterek, 'Ancak üreticinin son zamanlardaki durumu hiç de iç açıcı değil. Özellikle bu yıl vişneden çok zarar ettik. Fabrikalar sanayi tipi vişne için 50 kuruş gibi bir taban fiyatı biçiyorlar. Bir işçinin maliyeti ise günlük 35 lira civarında. Aynı işçinin ortalama topladığı vişne 60 ila 70 kilo arasında değişiyor. Böyle bakınca bir işçinin toplamış olduğu vişne, kendi ücretini bile çıkarmıyor' diye konuştu.
'MEYVE ÜRETİCİLERİ VE ZİRAAT ODASI ÇÖZÜM ÜRETMELİ'
Büyük şehirlerde vişnenin 1 ile 2 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunulduğunu duyduklarını dile getiren Simavlı üretici Metin Mutlu, 'Bu durum karşısında kaybeden üretici ve vişne bulamayan vatandaş oluyor' şeklinde konuştu.
Simav'da konuşlanan firmaların vişnenin alım fiyatını 1 liraya çıkarmamaları durumunda üreticinin günde en az 50 lira dolayında zarar edeceğini ileri süren Mutlu,' Bunu da hiç kimse istemez. Bu durum karşısında Meyve Üreticileri Birliği ile Ziraat Odası yetkililerine büyük görevler düşüyor' dedi.
'300 VİŞNE İLE 200 KİRAZIMI KESECEĞİM'
Simav'ın özellikle kiraz, vişne, elma, armut, ayva, erik, çilek ve kestane bakımından İç Ege'nin meyve deposu olarak gösterildiğini dile getiren Mutlu, kendisinin de ilçeye bağlı Yeşilova köyünde meyve bahçeleri bulunduğuna vurgu yaparak, 'Ancak üreticinin son zamanlardaki durumu hiç de iç açıcı değil. Özellikle bu yıl vişneden çok zarar ettik. Fabrikalar sanayi tipi vişne için 50 kuruş gibi bir taban fiyatı biçiyorlar. Bir işçinin maliyeti ise günlük 35 lira civarında. Aynı işçinin ortalama topladığı vişne 60 ila 70 kilo arasında değişiyor. Böyle bakınca bir işçinin toplamış olduğu vişne, kendi ücretini bile çıkarmıyor. Böyle olunca da üretici vişnesini toplamama kararı alıyor' ifadelerini kullandı.
Bu durum sürecek olursa başta ben olmak üzere vişne üreticileri ağaçlarını kökleyerek yerine daha iyi kazanç sağlayan alternatif ürünler yetiştirmeye başlayacağız. Mesela ben 300 adet vişne ağacım ile 200 dolayındaki kiraz ağacımı keserek yerine seneye damlama sulama sistemli domates dikmeyi planlıyorum. Bu seferde ilçede vişne üretimi durma noktasına gelecek. Üreticinin en az 10 yıl emek verdiği ağaçlar heba olacak' Üreticinin sorununa bir çözüm yolu bulunmalı' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com