Vitrinde Oynamaya Gelmedik!

Vitrinde Oynamaya Gelmedik!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan THY'ye Filosua yeni katılan uçakların teslim töreninde açıklama yaptı..

Erdoğan'ın konuşmasından şatırbaşları...

60'lı yıllarda Almanya'dan veya Avrupa'nın değişik ülkelerden gelen yakınlarımızın uçak etiketlerini gördüğümüz zaman ulaşılması imkansız gibi telakki ederdik. Uçak pencerelerinden aşağının nasıl göründüğünü bir masal gibi onlardan dinlerdik. İşte 8 yıl önce bu ülkedeki insanların bu noktadaki hayalini değerçeğe dönüştürmek için kollarımızı sıvadık. Dedik ki havayolu halkın yolu olacak.

Nereden nereye
Uçağa binmeyen kalmayacak bu ülkede dedik. Uçağa binmek bir imtiyaz olmaktan çıkacak dedik. İç hat yolcu sayısı 2002 yılında 8,7 milyon kişiydi. 2009 Sonunda bu rakam yüzde 372 artarak 41 milyon kişiye ulaştı. Nereden nereye şimdi buradayız. 8 Yıl önce dış hat yolcusu 25 milyon idi. Şuan ise bu rakam 44 milyon, yani yüzde 77 artış. Toplamda artış yüzde 153 oldu. 85 Milyon rakamına ulaştı. bir çok ilimize havalimanı kazandırdık. Ülkemizi istiyoruz ki uçaklarla dolaşabilelim. Birçoğunun inşaatı tamamlandı.

Erdoğan'dan 3. havalimanı müjdesi
Her geçen gün askeri havalimanlarını da sivil havalimanlarına döşütürmek suretiyle değişim dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Bu büyük ve modern sektör içinde THY'de son derece çeşitlendirme mantığı ile bir adım daha attı. Açalım özel sektöre dedik ve şuanda THY ile birlikte 6 firma adeta rekabet ediyor. Bunlar da bir zenginlik kazandırıyor tabii ki. Artık havalimanlarımızda da yap işlet devret mantığı olsun ve bunda da gerçekten modern bir rekabet anlayışını oluşturalım ki bunu Sabiha Gökçen'de görüyoruz. İnşallah yakında İstanbul'da da üçüncü havalimanını görürseniz şaşmayın.

Bunlarda bir zenginlik kazandırıyor tabi. Bununla da kalmadık artık havaalanlarımıza yap işlet devret modelini getirelim rekabet ortamını oluşturalım dedik.

Şu ada yolcu taşıma sayısında dünyada 22. sırada Avrupa'da 4. sıradayız. 

Açıkcası bir markaya dönüşen Türk Hava Yolları bu ülkenin gururu haline geldi. Değerli dostlarım 8 yılda ulaştırma sektöründe çok büyük işlere imza attık. Karada, denizde insan taşımacılığında olduğu kadar kargo taşımacılığında da Türkiye'ye ilkleri yaşattık. Dikkat ediniz iktidara geldiğimizde 2002 yıl sonuda Türkiye'de bırakın yayla ve mezraları ulaşılamayan ilçe yolları vardı.

Yol medeniyettir, su medeniyettir
Bir keresinde bir televizyon programında Van'ın belediye başkanının bir konuşmasını dilniyordum. Az önce kulladığım ifadelerde onların. Burası 11 ay her yere kapalı Allah'a açık. Ayrıca o ilçenin bayanlarıda Türkiye'de çok iyi satranç bilir. Çünkü yapacak başka işleri yoktur.  Allaha şükü şimdi o günleri aştık. Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna ziyarete gitmek günlerce süren meşakatli bir olaydı. Yol medeniyettir, su medeniyettir dedik 2 KÖYDES projesi 1 BELDES prjesini yürürlüğe koydu. Değerli arkadaşlarım biz şu anda hastaara ulaşmakiçin ambulansların gidemediği yerlere gittik paletli ambulans ithal ettik. 18 noktada helikopter ambulans birimleri oluşturuldu.

Cumhurun güçlü olmadığı yerde..
İnsanın değerinin olmadığı bir devlet, devlet değildir.İnsanının güçlü olmadığı yerde devlet güçlü olur mu? Cumhuru güçlü olmadığı yerde cumhuriyet güçlü olur mu? Önce Cumhuru güçlü kılacaksınız. Yolun gitmediği yere, demokraside götüremezsiniz insan hak ve özgürlüklerini götüremezsiniz. Biz 2002 yılında görevmize başlarken bu sıkıntıları bilerek başladık.

Halka adaletle hükmet, Batı'ya da Doğu'ya da bütün etnik unsurlara hiç bir ayrım gözetmeden aynı şekilde yaklaş. Haydutları ortadan kaldır. Mafyadan talimat alarak, çetelerden talimat alarak ülke yönetiyorsan buralardan medet olmaz.

Bugünümüzle ilgili olarak yolları açık tut. Dikkat ediniz bunlar bundan bi yıl önce nasihat edilmiştir. Bir ülkenin ulaşım haritası aynı zamanda o ülkenin refah haritasıdır.

Biz vitrine oynayanlardan olmayacağız
Belediye başkanıydım gezdikçe çok şeyler öğrendim ve öğretndiklerimi İstanbul'a taşıdım. Zira ilim bizim yitiğimizdir. Nerede bulursak alırız. Bulduk, aldık, getirdik. Gelişmiş bir ülkeye gideceğiz ve buradaki imkanlar neden bizde yok diye soracağız. Cumhuriyeti dar kalıplar içine sığdırmak suretiyle, bir metrekarelik başörtüsüne sığdırmakla cumhuriyetçilik olmaz. Biz vitrine oynayanlardan olmayacağız biz bu ülkeye oynayanlardan olacağız.

Ve daha az gelişmiş ülkere gittiiğimizde de oralardan dersler çıkaracağız. Aynı şey bir lkenin şehirleri arasında da söz konusu. İstanbul güzelde Muş niye böyle değil. İşte biz bunları sorgulayan bir iktidarız.

5 yılda inşallah İstanbul, İzmir'e bağlanmış olacak. gaye güzel bir köprüyle hemen karşıya geçmiş olacağız. Şehierler arasında seyahat edenler gelir adaletsizliğini sorgulamaya başlarlar bu onların hakkıdır.

2023'te cumhuriyetin 100. yıldönümünde Türkiye dünyanın ilk 10'u içindeki yerini alacaktır.

Ankara'daki liderleri Ankara'nın ötesine geçememekle eleştirirken biraz da demokrasi için bunu yapıyorum. Bu ülkedeki gelir adaletsizliğini gidip yerinde diğer siyasilere ve vatandaşlara nasıl davranacağınızı öğrenin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com