Viyana Elçisinin Demeci Avusturya'yı Sarstı!

Viyana Elçisinin Demeci Avusturya'yı Sarstı!
Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Kadri Evcet Tezcan'ın açıklamaları Avusturya'da kriz yarattı...

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan, günlük Die Presse adlı gazeteye verdiği demeçte Avusturya'nın yabancılara yönelik uyum politikasını eleştirince tepkiye neden oldu. Türk büyükelçinin bakanlığa çağrılacağı bildirildi.

Büyükelçi Tezcan'ın Die Presse gazetesine verdiği ve yarın yayımlanacak demecinin özetinin devlet televizyonuna yansıması üzerine, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Halk Partisi (ÖVP) lideri ve Başbakan Yardımcısı Josef Pröll, yazılı bir açıklama yaparak, "Bir diplomatın misafir olduğu ülkenin iç politikasına yönelik bu denli ölçüsüz açıklamalarının kabul edilemeyeceğini" bildirdi.

Pröll açıklamasında, ayrıca Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile de görüştüğünü ve Büyükelçi Tezcan'ın bakanlığa çağrılmasını istediğini kaydetti.

Büyükelçi Tezcan, Die Presse gazetesine verdiği demeçte ülkedeki Türklerin haksız uygulamalara maruz kaldıklarını belirterek, İçişleri Bakanlığı'nın entegrasyon politikasını eleştiriyor.

Büyükelçi Tezcan, Halk partili İçişleri Bakanı Maria Fekter'i de "Liberal eğilimli Halk partisinin ilkeleriyle bağdaşmayan bir politika izlemekle" suçluyor.

Tezcan'ın Die Presse gazetesinin yarınki nüshasında yayımlanacak demeci devlet televizyonunun (ORF) bu günkü kapanış haberlerinde özet olarak duyurulurken, "Büyükelçi Tezcan'ın, bugün (Çarşamba günü) Dışişleri Bakanlığı'na çağrılacağı" bildirildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com