'Volkanlar canlıların yarısını yok etti'

'Volkanlar canlıların yarısını yok etti'
Uzmanlar 200 milyon yıl önce yaşanan büyük çaplı volkanik patlamaların Dünya'daki yaşamın yarısını yok ettiğini iddia etti. Uzmanlar bu yok oluştan sonra Dünya'ya dinazorların hakim olduğunu öne sürdü.
Bilim insanlarına göre 200 milyon yıl önce bir dizi volkanik patlamalardan sonra Dünya'daki yaşamın yarısının yok olduğunu öne sürdü. ABD'den Kuzey Afrika'ya kadar geniş bir coğrafyadan veri toplayan uzmanlar 200 milyon yıl önce dünya canlılarının yarısının aniden yok olmasıyla büyük volkanik patlamalar arasında bağ olduğunu düşünüyor. 
 
Bu çok büyük çaplı patlamaların ani iklim değişikliğine yol açmış olabileceğini, bundan dolayı da birçok canlının doğanın bu yeni haline adapte olamadığı için yok olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar bugün insana bağlı olarak yaşanan iklim değişikliğinin o dönemde volkanlarla yaşandığını varsayıyor. 
 
Son yıllarda birçok bilim insanı Trias Devri'nin Sonu olarak adlandırılan bu dönemde büyük yok oluşların sebebi olarak volkanları ve sonrasında meydana gelen ilklim değişikliğini gösteriyor. Ancak patlamaların bıraktığı kalıntılarla biyolojik çöküntü arasındaki zamansal bağı kuramıyorlardı.
 
Yeni çalışma bu bağı kuruyor. Çalışma 201.564.000 yıl önce büyük lavların çıktığını gösteriyor. Columbia Üniversitesi Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi'nden Paul Olsen "Bu çalışma yok olmanın mekanizmaları hakkında bütün soruları yanıtlamayabilir. Ancak zamansal rastlantı çok önemli" dedi. Uzmanlara göre bu yok oluş dinazorların gelişmesine yol açtı ve sonraki 135 milyon yılda dinazorlar gezegene hükmetti.
 
Çalışmada yer alan başka bir uzman olan Terrence Blackburn sonuca ulaşmak için patlamalardan sonra ortaya çıkan bazaltları analiz ettiklerini söyledi. 
 
Daha önceki çalışmalarda 3 milyon yıl hata payı bırakılırken son çalışmada bu hata payı birkaç yüz yıla indi. Blackburn ve arkadaşları Fas'taki patlamanın en erken olduğunu Nova Scotia ve New Jersey patlamalarının ise 3.000 ve 13.000 yıl sonra olduğunu belirtti. 
 
Bir teoriye göre de büyük bir meteorun çarpmasıyla dünyadaki birçok canlı yok oldu. Ancak faktörün kesinlikten uzak olduğu belirtiliyor. Trias Devri'nin sonu dördüncü art arda büyük ölümlerin yaşandığı dönem olarak biliniyor. Dinazorların yok olması ise beşinci. Bugün bazı bilim insanları insanların sebep olacağı altıncı yok oluşun yaşanacağını iddia ediyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com