Vu hu! Bugün de demokratik-leştik!

Vu hu! Bugün de demokratik-leştik!
"Adalet bu ülkede yıkıldı yerine AVM yapabilirler."

Çağdaş BAYRAKTAR | SANSURSUZHABER.COM

Balyoz Davası'nın Yargıtay kararları açıklandı.

Sonuç olarak 237 kişi hüküm giydi.
 
Yargıtay aşamasında beraat edenler de oldu.
 
TSK'nın bu süreçte yaptıkları, yapmadıkları ayrı bir tartışma konusu.
 
Biz sivil(!) kısımları inceleyip sivil sivil düşünelim bazı şeyleri.
 
Zira birilerinin yapılan darbeye ikna olması için gereken şey askeri üniforma.
 
Aynı zamanda "Herkese eşit hukuk" diyenlerin eşitliksizleştiği yer? Yine aynı askeri üniforma.
 
Bu tarz durumlar sonrasında siyasilerin politik açıklamaları vardır. Bu açıklamaların satır araları ise esas mesajı yansıtır.
 
Yazıyı yazdığım sırada henüz MHP'den açıklama yoktu. Belki parti yetkililerinden açıklama yapan olur ama Devlet Bahçeli'nin açıklama yapacağını sanmam. Çünkü O'nun konuşma saatleri, hafta da bir sadece Salı gününe ayarlanmış guguklu saat gibi. Salı olur, kapak açılır, kürsüye Devlet Bahçeli çıkar, konuşur( zaten sadece konuşur), sonra geri içeri girer. Kapak kapanır.
 
İlk konuşanlardan birisi, Gürsel Tekin'di. "Ahlar, vahlar, bu kadarını beklemiyordum"lar arasında bir cümle dikkat çekici:
 
"Elbette mutlaka suç unsurları vardır."
 
Suç unsuru gördüğün şey varsa, açıklar ve "vardır" dersin.
 
Suç unsuru görmediğin şey varsa "suç unsuru yoktur" dersin.
 
Bir insan neye "mutlaka suç unsuru vardır" der?
 
Emin olmadığı, araştırmadığı, ama önyargılı olduğu konuya.
 
Bunu yaparak hangi kurumların verdiği kararları legal kılıyorsunuz? Ondan sonra da utanmadan o kararları verenleri "siyasi" davranmakla suçluyorsunuz.
 
Öyle mi?
 
Evet. Yersen.
 
Kimileri satır aralarında saklıyor, kimisi ise buna gerek bile duymuyor.
 
"CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan ve semineri planlayan arkadaşlarının seminerin icrasında amaç dışına çıktıklarını söyledi."
 
Akif Hamzaçebi keşke bu ahkamı kesmek yerine bir kere Nilgül Doğan ile görüşseydi.
 
[ Bu kişinin CHP Grup Başkanvekili olduğu yerde Emine Ülker Tarhan'ın neden dışarıda kaldığını biraz düşünürseniz bazı şeyler daha net kafanızda oturabilir belki? ]
 
Tabi bunu söylerken "yargının büyük bir hukuksuzluğa imza attığını" da söylüyor [ Hem nalına, hem mıhına böyle bir şeydi sanki? }
 
Böyle durumlarda bazı kurumların yaptıkları, yapmadıkları seni hayal kırıklığına uğratır.
 
Bir de bu tarz olaylarda "el ovuşturarak" bekleyen akbabalar vardır ki, insan sadece bazı kesimleri sırf onlarla aynı ağız birliği için bile lanetleyebilir.
 
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken : "...AKP daha çok kendisini ilgilendiren siyasi yönü yargılayacak şekilde bir süreç işletmiştir”
 
Bunun izahı şu; birincisi olayın siyasi bir hesaplaşma olduğunun farkındayız. İkincisi, bizim siyasi hesaplaşmalarımıza da izin verilsin. [ Rahat olun, onunda eli kulağındadır, demokratik-leşme kapsamında ]
 
"“Kuvvet komutanlarının ceza almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruya Baluken, “Biz kimin ne kadar ceza alıp almadığı üzerinden bir yorum yapmak istemiyoruz. O savaş suçlarını işlemiş olan herkesin yargı önüne çıkması son derece önemlidir.”"
 
Savaş'tan kastedilen şeyi açıklamaya gerek var mı?
...

Bu yazı sadece tarihe not düşmek için yazılıyor.
 
Bu coğrafyada kısır döngülerin bitmeyeceğini düşünecek olursak, işgal döneminde yapılanları okuyup da ders çıkarmayan insanlar, belki ondan yaklaşık 100 sene sonra aynı olayın farklı bir "biçimde" yinelendiğini görür. Böylece düşman hareketlerini sadece "şeklen" yargılayıp da ihanete alkış tutmaz.
 
Tabi bunları yazarken bazı soruları da sormakta fayda var.
 
Örneğin Yargıtay aşamasında delil yetersizliğinden beraat eden kişilerle, suçu onaylanan kişiler arasında "delil" anlamında ne tarz farklılıklar var? Bunlar açıklanabilir mi?
 
Tek kişilik örgüt olarak Fethullah Gülen'in dosyasının inceleme süresinin 1 yıl olduğu yerde binlerce sayfadan oluşan Balyoz tutanaklarının 2-3 ay sürmesinden ne sonuç çıkarmalıyız?
 
TSK'nın dava günü asker yakınlarına çikolata ikram edilmesinin manası nedir? [ Eğer burada yapılması amaçlanan ironi değilse, varolan durum seyirci kalınan bir ölüm sonrası taziye samimiyetsizliği ]
 
Beraat edilen kişilerin neye göre beraat edildiğinin sorusunu havada dururken, beraat isteminde bulunulan kişilerin bir çoğunun Necdet Özel'in Harp okulundan öğrencisi olmasına bir anlam yüklemeli miyiz? [ Necdet Özel dedim, ünvanlarını belirtmeden. Sorun olacağını sanmıyorum. Zira BDP eş başkanı 'Bizim nazarımızda onbaşısın" diyebilmişti. Ki ben hakaret etmiyorum. Sadece "insan" olarak değerlendiriyorum. ]
 
Sorulara ne kadar yanıt verilir bilinmez. Fakat Türkiye'de yargının son durumunu, siyasi parti üyesinden ziyade "Cumhuriyet Kadını" olarak gördüğüm Emine Ülker TARHAN bir cümle ile açıklamış:
 
"Adalet bu ülkede yıkıldı yerine AVM yapabilirler."
 
Tarihin ve halkın tuttuğu tutanağın tez vakitte yürürlüğe girmesi dileğiyle.
 
Misilleme | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com