"Vücutta meydana gelen sıvı kaybını önemseyin”

"Vücutta meydana gelen sıvı kaybını önemseyin”
Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi Başhekimi Sabahattin Altıntaş, yaz mevsiminde hava sıcaklıklarındaki yükseliş ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerle birlikte sağlık sorunlarının ortaya çıktığını söyleyerek, özellikle sıvı kaybına

Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi Başhekimi Sabahattin Altıntaş, yaz mevsiminde hava sıcaklıklarındaki yükseliş ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerle birlikte sağlık sorunlarının ortaya çıktığını söyleyerek, özellikle sıvı kaybına karşı önemli uyarılarda bulundu.
Mevsim itibariyle yılın en sıcak döneminde bulunulduğunu ifade eden Altıntaş, hava sıcaklıkların artmasının vücutta çok önemli değişikliklere yol açtığını dile getirdi.
Bunların başında sıvı kaybı olduğuna işaret eden Altıntaş, “Sıvı kaybı genellikle ter yoluyla olur. Ayrıca nefes alıp vermeyle de insan vücudu sıvı kaybeder. Havanın serin olduğu döneme göre yazın kişinin sıvı kaybı daha fazla olur. Dolayısıyla bu sıvı kaybının bir şekilde karşılanması gerekiyor. Yani vücuttan çıkan sıvı fazla olunca giren sıvının da arttırılması gerekiyor ki vücut susuz kalmasın. Bu hem normal kişiler için hem de bazı hastalığı olan kişiler için önemli. Normal kişilerde yeterli sıvı alınmaması halsizlik ve tansiyon düşmelerine yol açabilir. Ayrıca vücuda yeterince sıvı girmemesi nedeniyle sindirim sistemi olumsuz etkilenir. Kabızlıklar artar. Böbreklerin çalışması olumsuz etkilenir. Eğer yeterli sıvı alınmazsa böbreklerden atılan idrar miktarı da azalacağı için zararlı maddelerin atılması da azalır. Ortalama olarak günde insan vücudunun belirli bir miktar sıvıya ihtiyacı vardır. Almış olduğumuz, çorbanın, yemeklerin içinde bile belli miktar sıvı var. Yaz döneminde yemeklerle alınan sıvı yeterli olmaz. Onun için hariç olarak sıvı alımını arttırmak gerekir. Bunun belli bir kuralı yok. Su, ayran, meşrubat gibi içeceklerle karşılanabilir. Yaz sıcaklarında ne kadar bol sıvı alınırsa, hem vücut dengesi hem de organların daha sağlıklı çalışması sağlanmış olur” dedi.
Altıntaş, aşırı sıcakların sıvı dengesizliğine neden olmasının yanında vücuda başka zararlar da verebildiğini vurgulayarak, “Örnek olarak aşırı güneş ışınlarının cilde verdiği zarar var. Yaz döneminde tarlada çalışan kişilerin kesinlikle güneşe karşı tedbir almaları gerekir. Bunun başlıca tedbiri giyinmektir. Ayrıca nefes darlığı olan kişilerin havanın çok sıcak ve nemli olduğu saatlerde dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Tansiyon özellikle sıcaktan olumsuz etkilenen bir hastalıktır” diye konuştu.
Gıdaların uygun şartlarda saklanması ve muhafaza edilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Altıntaş, saklamanın yaz ve kış aylarında daha da önem kazandığını belirtti.
“Yiyeceklerin uygun olmayan şartlarda saklanması durumunda o yiyeceklerin kimyasal olarak değişikliklere yol açabiliyor” diyen Altıntaş, “Bozulma dediğimiz bu durumda ise yiyecekte bakteriler ve virüsler çok sayıda bulunuyor. Bozuk olan gıda vücuda girdiğinde zehirleyebilir. Uzun süre dışarıda duran gıdaların bozulma ihtimali çok yüksektir. Bozuk gıdaların kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Gıda zehirlenmeleri yaz döneminde çok fazla oluyor. Bunun başlıca nedeni de bu gıdaların uygun şartlarda saklanmamasıdır” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com