Vural: Bizim Dışişleri Bakanımız yok mu

Vural: Bizim Dışişleri Bakanımız yok mu
MHP'li Oktay Vural, Dışişleri Bakanı'nı eleştirdi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye'nin "Küresel Terörizmle Mücadele Forumu" adı verilen girişimin eşbaşkanlığına getirildiğini ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton'un açıklamasından öğrendiklerini belirterek tepki gösterdi:

TÜRKİYE BUNLARA PABUÇ BIRAKMAMALIDIR

“Bizim, Dışişleri Bakanımız yok mu? Görevlendirmeyi, dışarıdan, Clinton'dan duyuyor öğreniyoruz." MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, son dönemde gerilen Türkiye İsrail ilişkilerini, MHP İzmir İl Başkanlığı'nda değerlendirdi. Vural, “İsrail ile ilişkiler, Mavi Marmara gemisine saldırıyla yeni bir safhaya ulaşmıştı. Türkiye, özür ve tazminat talebinde bulundu ancak uygulanan plan tutmadı. İsrail Dışişleri Bakanı'nın son açıklamalarıyla da, farklı bir noktaya gelindi. Bakan Liebermann, küstah bir açıklamayla PKK'ya destek olmakla tehdit etti. Aslında, İsrail'in bölgedeki emellerini kullanmak için PKK'ya bugüne kadar silahlar nereden gidiyordu? Onlara bölge temin edenler kim. Biz bunları biliyoruz. İsrail'in PKK'nın hamiliğine devam etmesi, çizmeyi aşmasıdır. Türkiye ve hükümet, bu tip alçakça tehdite, önerilere pabuç bırakmamalıdır. Bu açıklamalara karşı yeni bir hamle yapılmalıdır. Ayrıca, bu laflar geride bırakılmamalı, yeni adımlar atılmalıdır. Birlik bütünlüğümüze yönelik tehdite destek olunmasıyla ilgili açıklamalara yeni planlar uygulanmalı, bu zihniyete cevap verilmelidir. İsrail'den de, Bakanı'nın açıklamalarına karşı topyekün reddine yönelik beyan istenmelidir. Bu gelişmeler doğrultusunda, Türkiye'nin karar aldığı füze kalkanıyla, İsrail korunmaktan da vazgeçilmelidir. Bu ifadeler karşısında daha net tavırlar alınmalıdır. Lafların altında kalınmayıp hak ettiği cevap verilmelidir" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton'un, "Küresel Terörizmle Mücadele Forumu" adı verilen girişimin eşbaşkanlığında Türkiye'nin de görevlendirilmesi konusundaki açıklamasını da eleştiren Vural, şunları söyledi:

HÜKÜMETİ UYARIYORUM

“Bizim, Dışişleri Bakanımız yok mu? Görevlendirmeyi, dışarıdan, Clinton'dan duyuyor öğreniyoruz. Nerede meclise anlatılması, nerede medyanın bilgilendirilmesi? Türkiye'nin dış politikası, başkaları tarafından dışarıda yapılıp içeriye empoze ediliyor. Böyle bir konuda görevlendirmeyi esefle kınıyorum. Bu şekilde terörizmle İslamiyet ilişkilendirilmek isteniyor. Yabancı ülkelerin bu coğrafyadaki menfaatlerinin taşeronluğuna soyunmayın. Hükümeti, uyarıyorum. İslamiyetle terörü eşleştirenleri reddedin. Bunlar yanlış girişimlerdir. Bu proje, yeni emperyalizmin taşeronluğudur. Buna soyunmak garip bir tecellidir. Bu mücadele milli insiyatifle oluşturulmalıdır. İslamiyetin dönüştürülmesi engellenmelidir. Yoksa medeniyetler arasındaki ittifaka ihanet edilmiş olurö dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, mezhep açıklamasıyla ilgili olarak Oktay Vural, “Son derece vahim ve yanlış bir açıklamadır. Dışarıya nasıl bakıyorsak içeriye de öyle bakmamız gerekiyor. Yoksa çelişki yaratır. Meselelere, Türk toplumunun menfaatlerine göre bakılmalı, etnik köken penceresinden bakılmamalıdır."

BAŞBAKAN İTİRAF ETTİ

Oktay Vural, son olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gaziantep'teki açıklamalarına da sert tepki göstererek, “Diyarbakır'ı terör esir almış diyerek itirafta bulunmuştur. Bunun yanında terörün sorumluluğunu da halka yüklemiştir. Oradaki insanları suçlar hale gelmiştir. Orada, devletin otoritesini ortaya koymak gerekir" diye konuştu
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com