Vural: "Cumhurbaşkanı veto etmeli"

Vural: "Cumhurbaşkanı veto etmeli"
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nu veto etmesi gerektiğini söyledi.

Vural, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

''TBMM'nin dün akşam kanunun aracılığıyla, AKP içindeki derin çatlak ve çatışmaları örtmeye alet edildiğini'' öne süren Vural, ''Dün çıkarılan yasa doğrudan doğruya AKP içerisinde koalisyonun, makam ve mevkilerini ulufe gibi dağıtmak, bu makam ve mevkilerin sürelerini AKP içerisindeki pazarlıkların bir unsuru olarak kullanmak amacıyla hazırlanmıştır'' diye konuştu. Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin pazarlık konusu edildiğini ileri süren Vural, şöyle devam etti:

''Oysa Cumhurbaşkanlığı makamı, devletin ve milletin birliğini temsil eder. Bu makam, AKP'nin kendi iç tartışmalarının makamı değildir. AKP'nin içerisinde yapılan pazarlıklar için bu makam ve mevkiler bu şekilde yozlaştırılamaz ama gelinen noktada bu makamın adeta siyasi bir makam, AKP'nin politbürosunun bir makamıymış gibi bir anayasa darbesi yapılmış ve maalesef kanunla anayasa değiştirilmiştir. Kanunların Anayasa'ya uygun olması gerekirken şimdi Anayasa'nın kanunlara uygun hale dönüştürülmesi gibi bir garabetle karşı karşıyayız. Bu adeta gaspla Cumhurbaşkanının görev süresini uzatma yasasıdır.

Devletin, birliğini ve bütünlüğünü temsil eden Cumhurbaşkanı'nın hiçbir güç karşısında boynunu eğmemesi gerekir. Biz böyle bir Cumhurbaşkanı istiyoruz. Bu bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı'nın yapması gereken ilk görev, hukuka aykırı bu irade karşısında dik durmalıdır ve bununla ilgili yasayı veto etmelidir.''

''Sayın Cumhurbaşkanı kimden, neden korkuyorsunuz-'' sorusunu yönelten Vural, ''Siz 5 yıl için göreve seçildiniz. Bir kez daha görev yapmak istiyorsanız aday olabilirsiniz. Cumhurbaşkanı parti içerisindeki politbüroların baskılarına, tehditlerine, şantajlarına boyun eğmemelidir'' dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com