Vurana az, azmettirene daha çok ceza

Vurana az, azmettirene daha çok ceza
Eşini sevgilisine öldürten kadına, tetiği çeken kişiden daha fazla ceza verildi.

İki çocuk annesi Duygu C., internette tanışıp görüşmeye başladığı evli Atilla Y.’ı, eşi Fatih C.’ye öldürtmek istedi. İddiaya göre Atilla Y., Duygu C.’den, ilişkilerini aileye söyleme tehdidi ile para istemeye başlamıştı. Yapılan yargılama sonrası mahkeme 8 Mayıs’da kararını verdi. Mahkeme, Y'yi silahla yaralayan Fatih C.’ye 8 yıl 4 ay, Duygu C.’ye ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Duruşma savcısı ise Fatih C.’nin tahliyesini istedi.
 
İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına göre, Fatih-Duygu C. çifti 2006 yılında evlendi. Çiftin 2 çocuğu oldu. Fatih C. matbaa işçisiydi.
 
Normal bir yaşantıları olan ailenin düzeni Mayıs 2012’den itibaren bozulmaya başladı. Duygu C., internet ortamında Atilla Yıldız ile tanıştı. Bir hafta sonra da yüz yüze görüştüler.
 
İddiaya göre Atilla Y., bu görüşmede Duygu C.’den borç para istedi. Duygu C. bir süre sonraki görüşmelerinde 9 bin TL’yi Atilla Y.'ye  verdi. İkili arasındaki yakınlaşma arttı.
 
Bu süreçte Attilla Y., Duygu C.’den yeniden para istedi. İddiaya göre Atilla Y., para vermemesi durumunda aralarındaki ilişkiyi ailesine anlatmakla tehdit etti. Duygu C.’nin beyanına göre Atilla Y. 5 bin TL daha aldı.
 
MESAJLARI GÖRDÜ
 
Atilla Y. tarafından Duygu C.’ye gönderilen mesajları Fatih C. tesadüfen gördü. İkili arasında özel bir ilişki olduğunu fark eden Fatih C. yaşadığı bunalım sonrası bir yandan tedavi görürken, bir yandan da boşanma davası açtı.
 
Ancak bir süre sonra aile çevresi araya girerek çiftin yeniden bir araya gelmesini sağladı. Çiftin yeniden bir araya geldiği bir süreçte Atilla Y.'den mesajlar gelmeye devam etti.
 
ATİLLA Y'Yİ ÖLDÜRME PLANI
 
Fatih ve Duygu C., Atilla Y'yi öldürme planı yaptı. Duygu C. önce Y.'yi  Esenler İlçesi’ne çağırdı. 3 gün devam eden bu çağrıya uymayan Y., Esenler’e gelmedi. Duygu C. bunun üzerine Y.'nin bulunduğu Anadolu yakasına geçti. Duygu C. Kavacık’a geldiği anda Y.'yi bir büfeden aradı ve evden kaçtığını söyledi. Bu süreçte gelen Y., Fatih C. tarafından silahla vuruldu. Bedenine 8 kurşun isabet eden Y. ağır yaralandı.
 
KARAR TATMİN ETTİ
 
Atilla Y.'nin avukatı Çağrı Çetin, Türk Ceza Kanunu'nun 82. maddesinde düzenlenen hayata karşı suçlardan biri 'kasten öldürme' suçu olduğunu söyledi. Av. Çetin "Bu suçun nitekilli hallerinden biri de tasarlayarak öldürme suçudur. Müvekkilim, kendisine yönelik yapılan silahlı saldırı sonrası ağır yaralandı ve ölümden döndü. Bu nedenle, müvekkilime yönelik silahlı saldırıyı tasarlayan ve eşini bu suçu işlemeye azmettiren Duygu C. dir.
 
Mahkeme'nin verdiği karar bizi tatmin etti. Duygu C. eşinin, müvekkilimi öldürmeye teşebbüs edeceğini bile bile olay yerine gelmiştir. Bu nedenle azmettirenin daha ağır ceza alması yerinde bir karardır. Müvekkilim yönünden kararı temyiz etmeyeceğiz" dedi.
 
tahliyesini, Duygu C.’nin ise 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Son sözü sorulan tutuklu sanık Fatih C. "Siz devlet büyüklerimden affımı talep ediyorum başka bir diyeceğim yok” derken tutuksuz yargılan eşi Duygu C. “Beraatımı istiyorum” dedi.
 
AZMETTİRİCİ EŞE DAHA FAZLA CEZA
 
Mahkeme, Fatih C.’ye 8 yıl 4 ay, azmettirici konumdaki eşi Duygu C.’ye ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Üye Hâkim Mehmet Ali Önen, Fatih C.’ye uygulanan haksız tahrik indirim konusunda itirazda bulundu.
 
Üye Hakim Önen, indirimin alt sınırdan uygulandığını, ancak üst sınırdan uygulanması gerektiğini belirterek,  Fatih C.'nin tahliye edilmesi gerektiği yönünde karşı oy kullandı. Dosyada son kararı Yargıtay verecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com