Vurgun dosyası yine AKP'ye uzanıyor

Vurgun dosyası yine AKP'ye uzanıyor
Amasya Şeker Fabrikası'nda ortaya çıkan yolsuzluk operasyonunda izler AKP'Li yöneticilere uzanıyor

Amasya’da başlayan yolsuzluk operasyonunda, Amasya Şeker Fabrikası’nın yüzde 97 oranında zarar ettirildiği ileri sürüldü. Hayali satışlar, şeker kotalarında usulsüzlükler, hâkimlere rüşvet verilmesi gibi skandal iddiaların yer aldığı soruşturma dosyasında yine AKP izine rastlanıyor. Yolsuzluk soruşturmasında yer alan bilgiler Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı müfettişliği ve gümrük müfettişliği raporlarına dayandırılıyor.

YÜZDE 97 ORANINDA ZARAR

Operasyonda 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarken, Şeker Fabrikası Genel Müdürü Selahattin Akbel ve Kooperatif-Şeker ve Pan-Et Eski Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir’in çıkar amaçlı suç örgütünün iki lideri olduğu ileri sürüldü.

Soruşturma dosyasından sızdırılan belgelerde Akbel ve Demir’in şeker fabrikasını ve kooperatifini yönetirken, kendi menfaatleri doğrultusunda işleyişe uygun göstermek amacıyla A, B, C şeker kotalarını usulsüz kullandığı, satılan şekerlerin sahte belgelerle bölgelere gitmiş gibi gösterildiği, Zennunlar ve Uğrak Gıda şirketlerine sattığı iddia edildi.

Soruşturmada, 2011 yılı bilançosuna göre şirketin ödenmiş sermayesinin 43.586.730,91 TL olmasına karşın şirketin öz sermayesinin 1.275.306,65 TL’lere kadar düşürüldüğü, şirketin yüzde 97 oranında zarara uğratıldığı belirtildi.

HÜKÜMET KANADINA YAKLAŞTI İDDİASI

Soruşturma dosyasında, zararın nedenlerinden biri olarak, 2009 yılında üretilen şekerin bin 705 tonunun C grubuna ayrılması gerekirken ayrılmayarak kayıt dışı ihtiyaç amaçlı stokta bırakılması ve Uğrak Gıda’ya aktarılması gösterildi.

Usulsüzlüklerin başında Mahmut Demir’in olduğu ileri sürülürken, Kayseri Şeker Fabrikası’na operasyon yapılması sonrasında Mahmut Demir’in kendilerine de operasyon yapılacağı düşüncesi ile yönetimi bıraktığı, buna karşın fabrikayı yönetimdeki kişiler aracılığıyla yönetmeye çalıştığı ve zarar görmemek için hükümet kanadına yaklaştığı ifade edildi.

Demir’in bu dönemde Amasya eski Milletvekili Akif Gülle ile anlaşarak yönetimin bir kısmını devretmeyi hedeflediği, bu dönemde eski Merzifon AKP İlçe Başkanı Metin Uysal’ın fabrika yönetim kurulu başkanlığına seçtirildiği ileri sürüldü. İki dönem AKP milletvekilliği yapmış olan Gülle’nin bu partinin kurucu üyelerinden olduğu biliniyor.

İŞTE YOLSUZLUK İDDİALARI

İddiaya göre Amasya Şeker Fabrikası’ndaki yolsuzluklar şöyle:

• İnceleme konusu 2004-2005-2008-2009-2010-2011 yıllarına ait dönemde Amasya Şeker Fabrikası’nın zararının toplamda 4.402.470,196 TL olduğu,
• Yine inceleme konusu dönemde haksız kazancının ise 1.775.000 TL olduğu tespit edildiği,
• Bu dönemde yapılan geç ve usulsüz kayıtlar nedeniyle devletin 1.583.000 TL vergi kaybına uğratıldığı,
• İnceleme konusu 2005-2010 yıllarına ait dönemde S.S.Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifinin zararının toplamda 6.078.434,94 TL olduğu tespit edildiği,
• Mersin’de bulunan bir hakim ayarlanarak, C kotası şekerin A kotasına çevrildiği, bu durumun öğrenilmesi sonucu aynı Hakime dönemin parasıyla 500 milyar rüşvet verdiği,
• Yönetim kurulu ve denetim kurulunu oluşturan örgüt elemanlarının kendileri adına elde etmiş oldukları haksız kazançların kamufle edilmiş olması ve kayıtlarda hiçbir şekilde görülmemesi nedeniyle her ne kadar tespitlerde görünmese de, şeker fabrikası adına haksız kazanç ve zarar olarak tespit edilen yolsuzluklardaki toplam miktar; 12.255.905, 136 TL tespit edildiği ileri sürüldü. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com