Vurularak idam edildi

Vurularak idam edildi
Belarus'ta geçtiğimiz Nisan ayında başkent Minsk'teki bir metro istasyonuna düzenlenen bombalı saldırıyı gerçekleştiren mahkumlardan Vladislav Kovaliyov, vurularak idam edildi.

Kovaliyov'un annesi, Rus RIA Novosti ajansına yaptığı açıklamada, oğlunun idamıyla ilgili resmi tebliği aldığını belirtti.
Bomba uzmanı olduğu belirtilen 26 yaşındaki Kovaliyov ve Dimitriy Konovalov, Minsk'teki işlek bir metro istasyonuna geçen Nisan'da yapılan saldırıdan suçlu bulunmuştu. Saldırıda 15 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Belarus'u 17 yıldır demir yumrukla yöneten Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'nun çalışma ofisine çok yakın bir noktada gerçekleşen patlamadan üç gün sonra yakalanan Kovaliyov ve Konovalov'un, Vitebsk kasabasında 2005'de meydana gelen patlamalar ve 2008'de başkentteki Bağımsızlık Günü'nde düzenlenen bombalı saldırıdan da sorumlu olduğu belirtildi.

Belaruslu yetkililer, Minsk metrosundaki patlamanın ardından saldırganların amacının Lukaşenko rejimini zayıflatmak olduğunu belirtmişti.
Kovalev ve Konovalov'un aileleri ile insan hakları savunucuları, yetkililerden idam cezasını infaz etmemelerini istememişti.
Belarus, Avrupa'da idamı uygulayan tek ülke durumunda bulunuyor.
(SRK)
 
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com