Vuslat yine mi kaldı başka bahare?

Vuslat yine mi kaldı başka bahare?
Evrensel Erdoğan olimpiyat sonuçlarını değerlendiriyor.

Olimpiyatların İstanbul’a verilmeyişi bana çok genç yaşında (31) hayata veda eden ünlü besteci Şevki Bey’in hüzünlü hikayesini ve bestesini hatırlattı. Beylerbeyi’li Şevki Bey her yıl yaz aylarında Beylerbeyi’ne gelen bir kıza sevdalanır. Ama o devirler aşkların kolay kolay dile getirildiği dönemler değildir. Hele hele Şevki Bey gibi çok çekingen ve utangaç biri için hiç değil.Her yazı umutla bekleyen Şevki Bey yine sevgilisine ulaşamadığı bir yazın sonunda  kış yaklaşırken hicaz makamındaki ünlü şarkısını besteler :
” Kış geldi yine  firak açmada sinede yare/ Vuslat  yine mi kaldı güzel başka bahare . “  Gençler için  bugünkü  dilimize çevirelim: “Kış geldi ayrılık yine göğsümüzde yaralar açıyor / Beraberlik yine mi başka bir bahara kaldı? “  

Ne dersiniz? Yıllardır içinde kronikleşmiş Olimpiyat Ateşi yanan bizlere çok uygun bir şarkı değil mi?

Biraz oylama sonuçlarını analiz etmek istiyorum. İlk turda Tokyo 42, İstanbul 26 ve Madrid 26 oy alıyor. 2. Finalisti seçmek için yapılan oylamada, İstanbul 49, Madrid 45 oy alıyor.  Bu turda daha önce Tokyo’ ya oy verenler bu defa İstanbul ve Madrid arasında seçim yapıyor. Az farkla da olsa İstanbul kazanıyor. Kimse bu  durumdan  demek ki Tokyo’yu isteyenlerin 2. tercihi İstanbul’muş sonucunu çıkarmaya kalkmasın. Tam tersine buradaki operasyon İstanbul’a göre daha tehlikeli bir rakip olan Madrid’i elemektir. Çünkü Madrid son tura kalsa idi herhalde Batı dünyasının, Anglosaksonların, İspanyolca ve Portekizce konuşan Güney Amerika ülkelerinin tercihi mutlaka Madrid olurdu.  Son oylamada 60 oya karşı 36 oyla kaybediyoruz. Bir hezimet. Bu defa da daha önce Madrid’e oy verenlerin çok büyük bir çoğunluğu Tokya’ya oy veriyor. Bakınız neden?  Madrid de bizim gibi müzmin Olimpiyatçılardandır. 2024'e mutlaka talip olacaktır. 2020 İstanbul’da yapılırsa 2024 için Madrid’in şansı olamaz. Zira Olimpiyatlar bir geleneğe göre her yıl ayrı kıtalarda yapılmaktadır. Geriye dönerek son 60 yıla bakalım : 1952  Helsinki , 1956 Melbourne , 1960 Roma, 1964 Tokyo ,1968 Meksiko,1972 Münih,1976 Montreal,1980 Moskova,1984 Los Angeles,1988 Seul,1992 Barcelona,1996 Atlanta,2000 Sidney,2004 Atina , 2008 Pekin, 2012 Londra , 2016 Rio de Janeiro, 2020 Tokyo..

Bu tabloyu değerlendirirseniz 2020 olimpiyatları bize verilmiş olsaydı 2024 için Madrid söz konusu olabilir miydi? Çok büyük bir ihtimalle 2024 Avrupa’da bir şehre verilecektir.
Bu gerçeklerin ışığında 2024 oyunlarında yine şansımız olabilir. Biz yine “ Durmak yok ..Yola devam .”  diyebiliriz. Hiçbir şey yapmasak bile yapılan çalışmaları yerinde görmek ve olimpiyatlar konusunda deneyim kazanmak için çok geniş katılımlı heyetler düzenleyerek 2016   oyunlarının  yapılacağı  Rio de Janeiro’yu birkaç defa ziyaret edebiliriz. Bu arada ne olur ne olmaz spor ve İstanbul aşkı yüzünden eşini ve çocuklarını ihmal ettiğini söyleyen sayın Başbakan ola ki daha ileriki tarihlerde bu  gezilere  katılamaz, zaman geçmeden önümüzdeki yıl içinde ilk tespitleri yapmak için ( İnşallah o zamana kadar yeni uçak da gelmiş olur )  sülalece bir Brezilya çıkartması yapar.

Oylama sonuçları belli olunca Başbakan  kısmet değilmiş,  önümüzdeki maçlara bakacağız modunda  çok yumuşak konuştu. Bana kalırsa bu sonuçtan dolayı yine tepesi atmıştır. Hele bir yurda dönsün de o zaman görün siz. “Ey !  Olimpiyat Komitesi üyeleri.. Vermezseniz vermeyin.  Ben de Müslüman Ülkeler Olimpiyatını yaptırırım. O zaman anlarsınız Hanya’yı da Konya’yı da “  demesi işten bile değildir. Bakalım göreceğiz…

Evrensel ERDOĞAN

Not : Oylama  ile ilgili  izlenimlerimi ve bu  sonucun nedenlerini   daha sonraki bir yazımda yazacağım.
  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com