Waffle ve gofrette zehir!

Waffle ve gofrette zehir!
Gofret, waffle ve külaha zehirli boraks katıldığını ortaya çıktı. Gıda Bakanlığı üreticilere ani baskın düzenleyecek.

Ardı arda gıda skandallarında son olarak gofret, waffle ve dondurma külahlarında insan sağlığını tehdit eden boraks kullanıldığını ortaya çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bunu ihbar olarak kabul etti.
 
TEMİZLİK MADDESİ
 
Takvim'in haberine göre, Bakanlık, temizlik işlerinde kullanılan boraksın gofret, waffle ve külaha çıtır özelliği vermesi için katıldığı haberlerini duyunca hemen harekete geçti. ABD'de yasak olan, Avrupa Birliği ülkelerinde ise gözaltında bulunan boraks maddesini yakın incelemeye alan Bakanlık, dondurma külahı, waffle ve gofret üreticilerine baskına hazırlanıyor.
 
Bakanlık, baskınlar yapıp hem imalathanelerden hem de raflardan edindiği gofret, waffle ve külahları analiz edecek. Analiz sonuçlarında boraks maddesi tespit edilmesi durumunda, üreticiler cezalandırılacak. Bakanlık, önce üretici firmayı uyaracak ve para cezasına çarptıracak. Aynı uygulamayı sürdüren üreticiler, kamuoyuna ifşa edilecek, devamı halinde ise üretim durdurulacak.
 
MISIR ŞURUBU PANİĞİ SÜRÜYOR
 
Mısır şurubu ile ilgili yapılan araştırma ve açıklamalar tehlikenin boyutunu ortaya koyunca, vatandaş bu ürünlerden uzaklaşmaya başladı. Birçok ülkede yasak olmasına rağmen Türkiye'de Avrupa Birliği ortalamasından 4 kat fazla üretilen mısır şurubu ve içeriğindeki fruktoz dondurmadan meyveli yoğurda, meşrubattan bisküviye kadar birçok üründe kullanılıyor. Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, "Fransa, İngiltere, Hollanda, Finlandiya, Danimarka ve İtalya'da nişasta bazlı şeker kotası 0, Almanya'da yüzde 1.92'dir. Türkiye'de ise şeker üretiminin yüzde 10'udur" demişti. Ünlü kalp cerrahı Bingür Sönmez ise mısır şurubunu 'çağın vebası' olarak nitelendirmişti.
 
SAĞLIĞA ZARARLI
 
Beyazlatıcı özelliği olan ve temizlik işlerinde kullanılan boraks, gıdaların da içine girdi. Uzmanlar, boraksın sağlığa zarar verdiğini söylüyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com