Wall Street karşıtları Zuccotti Park'ı sevdi!

Wall Street karşıtları Zuccotti Park'ı sevdi!
Eylemcilerin evleri gibi gördükleri Zuccotti Park'ta bedava yemekten sonra şimdi de ''mini kreş'' oluşturuldu.

ABD'nin New York kentinde, Wall Street'i, ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliğini, ekonomik krizi ve işsizliği protesto eden eylemciler 17 Eylül'den beri mekan edindikleri ''Zuccotti Park''ta kalmaya devam ediyorlar.


New York Borsasının yer aldığı Wall Street'e girmelerine polis tarafından izin verilmeyen ''Wall Street'i İşgal Et'' sivil girişimi altında örgütlenen protestocular, İkiz Kulelerin yıkıldığı Dünya Ticaret Merkezinin de çok yakınında bulunan Zuccotti Park'ı adeta evleri olarak görüyor ve bazıları burada geceleri de kalıyorlar.

Protestoculara destek verdiğini açıklayan ABD'nin ünlü dondurma markası ''Ben and Jerry's''in yanısıra parka yakın alanlarda bulunan bazı pizza dükkanları da Zuccotti Park'taki eylemcilere bedava yemek hizmeti verirken, parkta ''mini kreş'' de oluşturuldu. Mini kreşte eylemciler kendilerini ziyaret edenlerin çocuklarıyla ilgileniyorlar. Aileleriyle birlikte Zuccotti Park'a gelen minikler de kendileri için oluşturulan bölümde oyun oynayıp, boyama yaparak zamanlarını geçiriyorlar.

Protestocular, kamp kurdukları Zuccotti Park'ta gün boyu bedava yemeğin tadını çıkartıp, dans ederek tepkilerini dile getirmeye çalışıyor. Hemen hemen tüm günlük aktivitelerini park içinde gerçekleştiren eylemcilerin bir kısmı yağlı boya tablo çizip, müzik yapıyor ve bilgisayardan günlük işlerini takip ediyor. Bu arada eylemcileri evcil hayvanları da bir an olsun yalnız bırakmıyor. Parktaki evcil hayvanların da farkında olmadan protestoya ''destek vermeleri'' ilginç görüntüler oluşturuyor.

Bu arada, göstericileri ziyarete ünlü rap şarkıcısı Kanye West, hip-hop kralı Russell Simmons ve insan hakları savunucusu siyahi rahip Al Sharpton'un geldiği bildirildi. Sharpton, Zuccotti Park'tan yayımlanan radyo programında, ''Bugün buradayız çünkü toplumun yüzde 1'lik kesiminin ülkenin gelirini kontrol etmemesi gerektiği yönündeki düşünceye katılıyoruz'' dedi.

New York Belediye Başkanı Bloomberg

Öte yandan, kendisini de ''Wall Street milyarderi'' olduğu için eleştiren protestoculara kızgınlığını geçen günlerde ''Protestocular New York'ta çalışanların ellerinden işlerini almaya çalışıyor'' sözleriyle dile getiren New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg bugün gazetecilere yumuşama sinyalleri verdi.

Gazetecilerin, eylemcilerin Zucotti Park'ta kalmaya devam etmelerine yönelik soruları üzerine, göstericilerin oldukları yerde kalmayı sürdürebileceklerini ifade eden Bloomberg, ''Sonuçta insanlar kendilerini ifade etmek istiyorlar ve kurallara uydukları sürece buna izin vereceğiz. Ancak yasaları ihlal ederlerse yapmamız gerekeni yapıp yasaları uygulayacağız'' dedi.

Lideri bulunmayan ve liderlere karşı olduklarını açıklayan ''Wall Street'i İşgal Et'' girişiminin sözcüleri ise New York Belediye Başkanı Bloomberg'in söylediklerinden memnun kaldıklarını belirterek ''Ancak haklarımızı kullanırken kimseden izin almamız gerekmiyor'' diye konuştular.

Protestocular amaçlarına ulaşana kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade ederlerken, kentin ''New York Post'' gibi sağcı bulvar gazeteleri sürekli eylemcilerin gürültüleriyle semte kalan insanları uyutmadıklarını, parkı kimsenin kullanamadığını, parkın temizlenemediğini belirterek eylemcilerin ''hipilerden ve işsizler grubundan'' oluştuğunu ima ediyor.

Aslında özel mülk olan, ancak kamuya açık tutulan Zuccotti Parkında göstericilerin daha ne kadar zaman kalmaya devam edecekleri merak ediliyor.New York'ta özellikle bugünlerde hava sıcaklığının normallerin üzerinde seyretmesi parkta kalanlar için elverişli bir ortam yaratırken New York'ta kış genellikle çok sert geçiyor.

Bu arada, protestocuların önümüzdeki günlerde özellikle bankaları protesto edecekleri ve bu amaçla bazı gösteriler düzenleyecekleri belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com