Washington Post'un satış süreci tamamlandı

Washington Post'un satış süreci tamamlandı
Amazon CEO’su Jeff Bezos'un yazılı basının önemli gazetelerinden Washington Post’u satın alma süreci tamamlandı.

 1994 yılında Amazon.com'u kuran Bezos, yarattığı iş modeli ile 26 milyar dolar servete ulaşarak dünyanın en zengin insanları arasına girmişti.

Bezos, satış işleminin ilk kez duyurulduğu Ağustos ayında yaptığı açıklamada Washington Post’un temsil ettiği değerleri ve üst düzey editöryal kadrosunu değiştirmeyeceğini belirtmişti. Bezos, Washington Post gazetesine gönderdiği mektupta “İnternet, habercilik sektörünün neredeyse tüm öğelerini değiştiriyor. Önümüzde bir harita yok. Onun için ilerleyeceğimiz bir yol çizmek kolay olmayacak. Yeni şeyler keşfetmeliyiz ki bu yeni şeyleri tecrübe etmemiz gerektiği anlamına geliyor” demişti.

Bezos daha önce de iş dünyasına yönelik haberler yapan Business Insider’a da yatırım yapmıştı.

140 MİLYON DOLAR GELİR

Washington Post şirketi bünyesinde yer alan eğitim firması Kaplan, online dergi Slate, uluslararası siyaset dergisi Foreign Polivy ve bir başka internet girişimi TheRoot.com satın almaya dahil edilmedi. Washington Post gazetesinin merkezi dahil olmak üzere gayrimenkuller de Washington Post şirketine ait olmaya devam edecek. Ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın sahibi olduğu Berkshay Hathaway yatırım şirketinin de Washington Post’ta yüzde 28 hissesi bulunuyor. Washington Post, 2013 yılı ikinci çeyrekte 138.4 milyon dolar gelir elde etti. Söz konusu dönemde Washington Post şirketi bünyesinde gazetenin gelirleri sadece yüzde 13’ünü oluştururken, şirketin online gelirleri ise 29.8 milyon dolara ulaştı. Gazetenin tirajı ise ortalama 447 bin olarak açıklandı.

Rakamlarla Washington Post

· 1877 yılında kuruldu.
· 740 gazeteci çalışıyor.
· Günlük tirajı 744 bin.
· 47 Plitzer ödülü kazandı.
· 2. çeyrekteki geliri 138 milyon dolar.
· Basılı reklam geliri 54.5 milyon dolar.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com