Wikileaks Nedir? Gücü Ne Kadar?

Wikileaks Nedir? Gücü Ne Kadar?
Kaynaklarını gizli tutarak ülkelerin en özel bilgilerine ulaşan, dahası bu verileri yayınlayan İsveç merkezli uluslar arası bir organizasyon Wikileaks..

Ellerindeki çok ses getirecek bir milyondan daha fazla dokümanı yayınlayarak, tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış olsalar da aslında çok daha önceden de zaman zaman yayınladıkları raporlar ile çok sayıda ödül kazanmış, birçok kesimden insanın takdirini kazanmışlardı.

Torrent'e Düştü!

Washington'ın tüm ikazlarına rağmen belgeleri açıklayacaklarını duyuran ve bugün önce Twitter hesabından belgeleri duyuran Wikileaks, tüm dünyada deprem etkisi yarattı.

Kısa sürede tüm belgeler şifreli bir dosya halinde torrente de düştü. Google'da biraz arama yaptıktan sonra Wikileaks hakkında birçok detaylı dokümana ulaşabilmek mümkün.

Wikileaks belgeleri arasında Amerika'nın Afganistan ve Irak Savaş Günlükleri, Türkiye hakkında çarpıcı yorumlar ve veriler, bakanlar hakkında değerlendirmeler ve raporlar yer alıyor.

Wikileaks kabloları arasındaki en fazla ikinci bilgi alışverişinin ise Amerika'nın Ankara büyükelçiliği üzerinden yapılmış olması dikkat çekici.

- 2007 yılında gazeteci Julian Assange tarafından kurulan Wikileaks'a erişim açıklanan son belgeler neticesinde Suriye, Suudi Arabistan gibi birçok ülke tarafından engellenmiştir.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com