"Wikileaks'ı temiz kullanalım"

"Wikileaks'ı temiz kullanalım"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Wikileaks belgeleri hakkında konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Wikileaks belgelerini, 'çamur at izi kalsın' şeklinde mesnetsiz komplo teorileri üretmek için kullanmak, bu cesur medya girişimini lekeyelecek, yanlış bir adımdır” dedi.

Bazı gazetelerde çıkan haberler üzerine ANKA’ya konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, şöyle dedi:

Siyasetin aktif olarak içerisinde yer almadan önce de, insan hakları meseleleri başta olmak üzere hukuk, politika, sosyal sorunlar gibi alanlarda, Türkiye içinden ve dışından birçok medya kuruluşu, haber sitesi görüşlerimi almaktaydı. CHP'nin bir üyesi olarak, aktif siyasete girdikten sonra da, görüş talepleri devam etti. Örneğin, Time, Economist, Guardian, New York Times, Washington Post, Wall Street Journal, BBC gibi haber kaynakları, sürekli olarak tarafımdan görüş taleplerinde bulunmaktadır.

Beraber akademik çalışmalarda bulunduğum son derece kıymetli bir hukukçu olan Prof. Dr. Osman Doğru dostumun oğlu olan ve çocukluğundan beri tanıdığım Emre de, çeşitli kereler bana, analizlerinde kullanmak için sorular yöneltmiştir. Bu sorular, diğer uluslararası haber kaynaklarının, medya kuruluşlarının yönelttiklerinden farksızdır.

Benim de, kendisine aktardığım kanaatler, tamamen medya ve kamuoyu tartışmalarını takip ederek, herhangi bir siyasetçi veya kanaat önderinin, köşe yazarı veya akademisyenin güncel gelişmelere ilişkin görüş oluşturmasından farksız biçimde kendi düşünce ve öngörülerimi ortaya koymamdan ibarettir. Siyasetin iyi herhangi bir takipçisi de, benzer öngörülerde bulunabilir
.”

”Türkiye politikasının ve elbette medyasının, artık yakasını komplo teorileriyle oyalanmaktan yakasını kurtarması gerekiyor” diyen

Tanrıkulu, “Wikileaks, birçok diplomatik 'sırrı' deşifre etmesi nedeniyle, dünya siyasetinde temizlenmenin öncüsü olabilecek haklı bir öneme sahip. Ancak, Wikileaks'i tahrif etmeden, komplo teorilerine alet etmeden, akılcı ve 'temiz' biçimde kullanmak gerekiyor. Wikileaks belgelerini, 'çamur at izi kalsın' şeklinde mesnetsiz komplo teorileri üretmek için kullanmak, bu cesur medya girişimini lekeyelecek, yanlış bir adımdır” dedi.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com