Wikileaks'in Kurucusu Bay Sızıntı Tutuklandı!

Wikileaks'in Kurucusu Bay Sızıntı Tutuklandı!
Wikileaks kurucusu Julian Assange, İngiliz polisi tarafından tutuklandı. Londra polisi, Assange'ın bugün öğle saatlerinde ifada vermek için geldiği karakolda tutuklandığını belirtti.

Tutuklama İsveç'in çıkardığı tutuklama emri üzerine gerçekleşti. İsveç mahkemesi hakkındaki tecavüz suçlamaları nedeniyle Assange için tutuklama kararı çıkarmıştı. AFP ajansı İngiltere'de bugün gerçekleşen tutuklamanın, tecavüz iddiaları nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı.

Londra polisinden yapılan açıklamada, "İsveç otoriteleri tarafından bir kişiye karşı zor kullanmak, iki kişiye cinsel tacizde bulunmak ve bir kişiye de tecavüz etmekle suçlanıyor. Bütün bu suçların Ağustos 2010'da işlendiği iddia ediliyor" denildi.

Wikileaks sözcüsü ise, Assange'ın tutuklanmasının basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Sözcü ayrıca, bu olayın kendilerini durduramayacağını belirtti.

Assange'ın bugün Westminster mahkemesine çıkartılacağı vurgulandı. Bay Sızıntı'nın 24 saat içinde İsveç'e iade edilmesi bekleniyor.

Assange'ın avukatı dün müvekkilinin İngiliz polisine ifade vereceğini açıklamıştı.

'ŞİFREYİ İNTERNETTE YAYINLARIZ' TEHDİDİ

Wikileaks'in elinde 250 binden fazla belge bulunuyor. Örgüt bu belgeleri önümüzdeki aylarda parça parça yayımlamayı düşünüyor. Ancak ABD'nin engelleme girişimlerine karşın, Wikileaks 1.4 gigabyte'lık dev bir “sigorta dosyası”nı internette paylaşıma açtı. 256 basamaklık bir şifreyle kilitlenen “insurance.aes256” isimli dosyanın Wikileaks'in elindeki bütün ABD belgelerini kapsayacak kadar büyük olduğu belirtildi. Sitenin kapatılması gibi bir durumda dosyaların açılmasını sağlayacak şifrenin internette yayımlanacağı belirtildi.

Şifre dolayısıyla belgeler şu an okunamıyor. Dosya ThePirateBay.org gibi torrent sitelerinden indirilebiliyor.

WİKİLEAKS İÇİN ÇEMBER DARALIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait binlerce gizli yazışmayı yayımladıktan sonra dünyanın gündemine oturan Assange'ın nerede olduğu bilinmiyordu. Belgelerin yayımlanmasının ardından hem Assange'ın hem de Wikileaks'in üzerindeki baskı giderek artıyordu.

Wikileaks dün ayrıca bir İsviçre bankasının Assange'in savunma masraflarının karşılanacağı bağış hesabını da dondurduğunu ve ayrıca şahsi hesabında bulunan 31,000 euroya el koyduğunu açıkladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com