Wikileaks'in Kurucusu Kafaletle Serbest Bırakıldı!

Wikileaks'in Kurucusu Kafaletle Serbest Bırakıldı!
Tecavüz suçlamasıyla tutuklanan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, kefaletle serbest bırakıldı...

Tecavüz suçlamasıyla tutuklanan Wikileaks in kurucusu Julian Assange, Londra daki Westminster Asliye Hukuk Mahkemesince serbest bırakıldı.

Mahkemeden gelen ilk bilgiler, Assange'ın kefaletle serbest bırakılma talebinin kabul edildiği yönünde. Ancak İsveç'e iadesi konusunda yapılan taleple ilgili mahkemenin ne karar verdiği henüz bilinmiyor.

Assange'ın duruşma için hapishane aracıyla mahkemeye getirilişi sırasında foto muhabirleri de "Bay Sızıntı"yı görüntülemek için birbiriyle yarıştı.

Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasının görüşüldüğü duruşmaya, "Bay Sızıntı"nın annesi Christine Assange da katıldı. Ayrıca Assange'a destek olmak amacıyla İngiliz yönetmen Ken Loach gibi bir çok ünlü isim de duruşmada hazır bulundu. Basının içeri alınmadığı duruşma, sosyal paylaşım sitelerinde katılımcılar tarafından adeta canlı yayınlandı.

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme içinde ve dışında alkış seslerinin duyulduğu bildirildi.

Duruşma başlamadan saatler önce mahkemeye getirilen Assange'ı, avukatları Mark Stephens ve Geoffrey Robertson savundu. Mahkemenin önünde ise çok sayıda gazeteci ve protestocu bulunuyor.

BİR SONRAKİ DURUŞMA OCAK'TA

Londra'da geçen hafta gözaltına alınan Assange, hemen ardından Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'ne çıkarılmıştı. Mahkeme, Assange'ın kefaletle serbest bırakılması talebini reddetmiş, gözaltı durumunun devamına karar vermişti.

Assange yaklaşık bir haftadır Londra'daki Wandsworth Cezaevi'nde tutuluyordu. Assange'ın yargılanmasına 11 Ocak'ta devam edilecek.

Guardian gazetesi, bugünkü duruşmada Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verilse bile, Wikileaks'in kurucusunun gözaltı durumunun devam edebileceğini bildirmişti. Gazete, İsveç tarafını temsil eden Kraliyet Ceza yetkililerinin mahkemenin olası kefaletle serbest bırakılma kararına itiraz edebileceğini ve kararı temyiz mahkemesine taşıyabileceğini belirtti.

Temyiz duruşmasının 48 saat içinde yapılması gerektiği belirtilen haberde, bu süre içinde Assange'ın gözaltı durumunun devam edeceğine dikkat çekildi.

İsveç, Assange'ı iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor. Assange ise iddiaları reddediyor ve İsveç'e iadesini önlemek için mücadele edeceğini söylüyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com