Wikileaks'ın Ortaya Çıkardığı Gerçek!

Wikileaks'ın Ortaya Çıkardığı Gerçek!
Taraf gazetesinde bugün yayınlanan WikiLeaks belgelerinde, Amerika'nın Gülen Cemaati'ne bakışıyla ilgili büyük bir değişim olduğu görülüyor. Peki bu değişimin nedeni ne? İşte elmahaber farkıyla o ayrıntı…

Bugün Taraf gazetesi, WikiLeaks'ın ortaya çıkardığı, Fethullah Gülen ve cemaat hakkındaki ABD belgelerini yayınladı.
Haberin içerisinde oldukça ilginç bilgiler var.

Fakat en çok dikkat çeken şeylerden birisi; Amerikalı bürokratların Gülen Cemaati'ne bakış açısındaki değişim.
Amerikan elçileri ve bürokratları cemaate ilk başta kuşkuyla yaklaşırken fikirleri nasıl değişiyor?

Taraf gazetesi yazarı Markar Esayan, bu soruya köşesinde şöyle cevap veriyor;

“ABD'li bürokratların Gülen ve cemaati Kemalist-laikçi kesimden aldıkları bilgilerle değerlendirdikleri için, başta (2004) nasıl önyargılı olduklarını, hatta Amerika'ya giden cemaat üyelerinin istatistiklerini bile tuttuklarını görüyorsunuz. Sonrasında ABD'nin cemaat algısı da gerçek bir zemine oturuyor. 2008 yılında ABD, Büyükelçi Ross Wilson'ın Washington'a gönderdiği telgrafta “Gülenci hareketin Türkiye'nin demokratik laik sistemine nasıl tehdit oluşturabileceğini anlamak güç” noktasına geliyor. 2009 yılında Büyükelçi James Jeffrey'in yorumunda ise AK Parti ve Gülen gibi mütedeyyin kesimlere yönelik bu önyargının Türk toplumunda bir refleks haline gelen komplolara inanma eğilimine dayandığını ifade ediyor.

ABD'nin Türkiye'ye Gülen üzerinden bakışındaki bu evrimin, tam da ülkemizdeki şeffaflaşmanın arttığı ve kemalizmin etkisini yitirdiği döneme denk gelmesi manidar. Çok sesli ve çok konuşan bir toplum kendini dünyaya daha iyi anlatabiliyor çünkü.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com