WikiLeaks'ten ABD bombası

WikiLeaks'ten ABD bombası
Geçtiğimiz yıllarda yayımladığı ABD ordusuna ve Dışişleri Bakanlığı’na ait gizli belgelerle dünyayı sarsan WikiLeaks son bombasını patlattı.

WikiLeaks’in yayımladığı ve basında dönemin Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’a atıfla “Kissinger Belgeleri” olarak adlandırılan 1.7 milyon belge 1970’li yıllardan kalma diplomasi ve istihbarat belgeleri. Pakette gizli yazışmalar, istihbarat raporları ve kongre yazışmaları bulunuyor.
 
Belgelerle ilgili çalışmanın büyük bir çoğunluğu WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a ait. Şu an Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde ikamet eden Assange, Press Association’a yaptığı açıklamada belgelerin ABD’nin dünyadaki gücünün “ne kadar geniş ve kapsamlı” olduğunu gösterdiğini belirtti.
 
Tarihleri 1973-1976 yılları arasında değişen belgeler WikiLeaks’e sızdırılmış değil. ABD Ulusal Arşivleri’nde bu belgelere ulaşılabiliyor. Belgelerin çoğunluğu Kissinger’a ya da Kissinger tarafından gönderilmiş yazışmalardan oluşuyor.
 
WikiLeaks belgeleri “Public Library of US Diplomacy” (ABD Diplomasisinin Halk Kütüphanesi) ya da kısaca PlusD olarak adlandırıyor. İşin ilginç tarafı belgelerin büyük bir kısmının üzerinde NODIS (no distribution – dağıtmayın) ya da Eyes Only (sadece muhatabı görebilir) damgalarının olması. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com