Wilders'in Hollanda'daki Faslılara yönelik sözleri tepki çekmeye devam ediyor

Wildersin Hollandadaki Faslılara yönelik sözleri tepki çekmeye devam ediyor
Toplumun farklı kesimleri Wilders hakkında şikayette bulunurken, Faslılar Başbakan ile görüştü

LAHEY (AA) - Hollanda’da Müslümanlara karşı tutumuyla tanınan Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in Faslılar için kullandığı ayrımcılık içeren ifadelerden rahatsız olanlar, aşırı sağcı politikacı hakkında şikayette bulunmaya devam ediyor.

Nijmegen kentinden sonra Meppel Belediyesi yöneticileri de toplu halde Wilders hakkında şikayet başvurusunda bulunurken, söz konusu açıklamaların kendilerini endişelendirdiği belirten Fas toplumu yetkilileri Başbakan Mark Rutte ile görüştü.

Wilders’in sözlerinin ırkçılık içerdiğini kaydeden Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) sözcüsü Yassin Elforkani, Başbakan’a kaygılarını ilettiklerini söyledi.

Özellikle küçük çocuklarda, geri gönderilecekleri yönünde bir korkunun hakim olduğunu belirten Elforkani, kendilerini rahatlatıcı bir eylem beklediklerini ifade etti.

Başbakan Mark Rutte’nin Wilders’in partisiyle koalisyon kurmayacaklarına ilişkin açıklamasını yeterli görmediklerini anlatan Elforkani,  “Endişemiz Wilders’in bu sözlerini daha da ileri götürmesi, o yüzden Sayın Başbakan’dan daha güçlü bir tavır bekliyoruz” diye konuştu.

Başbakan Mark Rutte yaptığı açıklamada, yasalar karşısında herkesin eşit olduğu Hollanda’da hiç kimsenin durup dururken sınır dışı edilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Wilders’in sözlerinden dolayı endişelenenlerin olabileceğine değinen Rutte, korkmaya gerek olmadığını belirtti.

Aşırı sağcı politikacı 19 Mart’ta düzenlenen yerel seçimler öncesinde yaptığı açıklamada, Hollanda’da yaşayan Faslıların sayısının azalmasını istemişti.

Wilders, seçim sonuçlarıyla ilgili Lahey’de düzenlenen parti toplantısında ise üyelerine, “Hollanda’da çok mu veya az mı Faslı istiyorsunuz?” sorusunu sormuş, salondakiler bir ağızdan  “Az, az” diye cevap vermişti. Wilders, bunun üzerine “Gereğini yaparız” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com