Windows 8 dibe vurdu

Windows 8 dibe vurdu
Microsoft’un Ekim 2012’de büyük ümitlerle piyasaya sunduğu ve tablet-dizüstü bilgisayarların öncüsü olan Windows 8, teknoloji dünyasında beklediğini alamadı. Yapılan bir araştırma, küresel alanda PC satışlarının 1994’ten bu yana en düşük orana indiğini ve
Windows 8, ner kadar yeni nesil PC’lerin işletim sistemi olmayı amaçlasa da, sürekli azalan satışları bu beklentiyi mümkün kılmayacak görünüyor.
 
Araştırma şirketi International Data Corp’un (IDC) raporu, 2013’ün ilk çeyreğinde PC satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 14 azaldığını gösterdi. Bu rakam, 1994’ten bu yana PC piyasasındaki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Bir diğer araştırma şirketi Gartner ise ilk çeyrekteki düşüşü yüzde 11 olarak belirtti.
 
IBM’in ilk masa üstü bilgisayarı sunduğu 1981’den bu yana en kötü dönemini geçiren PC sektörü, geçtiğimiz sonbaharda piyasaya sürülen ve dünya genelinde 1 milyar bilgisayarda kullanılması amaçlanan Windows 8’in de geleceğini karanlığa sürüklüyor.
 
Boston Globe sitesinin haberine göre, IDC Başkan Yardımcısı Bob O’Donnell, “Maalesef, Windows 8’in piyasaya sürülmesi PC sektörü için itici bir güç oluşturmadı” dedi.
 
Dokunmatik  ekranlı bilgisayarlar için ideal olan Windows 8, yüksek maliyetli dizüstü-tablet bilgisayarlarda sunulmasının yanı sıra, masa üstü bilgisayarlar için de pahalı bir güncelleme gerektiriyor.
 
Microsoft hisseleri PC satışlarının gerilemesiyle yüzde 2 azalarak 29.65 dolara inerken, dünyanın bir numaralı PC üreticisi Hewlett Packard (HP), ilk çeyrekte satışlarında yüzde 24 azalma gördü.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com