Windows 8 uygulamaları giderek artıyor!

Windows 8 uygulamaları giderek artıyor!
2012 yılının son çeyreğini Microsoft’un hem telefon işletim sistemi hem de PC sistemi geliştirip damgasını vurduğu bir dönem olarak tanımlamak mümkün.

SANSÜRSÜZHABER-ÖZEL 2012 yılının son çeyreğini Microsoft’un hem telefon işletim sistemi hem de PC sistemi geliştirip damgasını vurduğu bir dönem olarak tanımlamak mümkün. Windows 8 işletim sistemi ile hızlanan PC’lere kavuşmamızı sağlayan Microsoft, akıllı telefonlardan kullanıcıların alıştığı uygulama sistemini de yeni işletim platformuna taşıması günü takip edebilmesi adına önemli bir hareket olarak yorumlanabilir.

Uygulama geliştiricilerin de iştahını kabartan Windows 8, birçok geliştirici için uygulama içi reklam gelirleri elde edebilecek yeni bir pazar haline dönüşmüş durumda. Bu fırsatı gelir modeline çevirmek isteyen geliştiriciler, Microsoft Windows 8 platformu için tam olarak 35 bin 167 uygulama geliştirdiler. Bu rakam son 35 günde 14 bin 557 olarak dikkat çekiyor ve günlük ortalama 415 yeni uygulama yayınlanmasıyla hızla büyümeye devam edecek gibi duruyor.

Bu durumdan Microsoft’un memnun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki, ücretsiz uygulamalar yaratıp, Microsoft platformunda yayınlamak her iki tarafa da ne kazandırıyor gelin bir inceleyelim.

Microsoft açısından baktığımızda tıpkı gönüllülerin bir organizasyonu taş üstüne taş koyarak büyütmesi gibi, geliştiriciler de her yarattıkları
uygulama ile platformu çok hızlı bir şekilde geliştirebiliyor. Ayrıca uygulama geliştiriciler yaptıkları uygulamaları bu platformda yayınlamak için bir kereye mahsus cüzi bir miktar ödüyorlar. Geliştiriciler için cüzi olan bu miktar 35 bin rakamıyla çarpıldığında önemli bir pazarlama bütçesi olarak Microsoft tarafından kullanılabiliyor.

Apple’ın AppStore’da 600 binin üzerinde uygulamaya sahip olması Microsoft’un da bu rakamlara ulaştığında ne denli büyük bir gelir kalemi elde edeceğini öngörebiliriz. Bunun yanı sıra Microsoft Windows 8 kullanıcılarına çok geniş bir yelpazede ürün sunuyor olmasından etkilenen tüketiciler, Microsoft Win 8 lisansı alarak da şirkete ekstra bir gelir kaynağı oluşturuyorlar.

Uygulama geliştiriciler açısından ise Windows 8 sistemine girmelerini cezbeden en önemli nokta Microsoft’un tüm bilgisayarlarda yaygın olarak kullanmasından dolayı ulaşabilecekleri kitlenin büyüklüğüdür. Bunun yanı sıra uygulama geliştiriciler bedava olarak listeledikleri uygulamalarda bile oyun yada program içi versiyon yükseltme satın alma modeli yoluyla kullanıcılarından gelir elde edebiliyorlar. Bunun yanı interaktif reklam anlayışının gelişen uygulama sektörüne de adaptasyonu sonucu uygulama içi reklam gösterme ya da uygulama içi banner tarzı reklam alma yoluyla geliştiriciler gelir modeli yaratmış oluyorlar. Birçok ücretli uygulamanın ise 0,99 TL yada dolara listelenmesi de satın alma kararını kolaylaştırıcı bir olgu olduğundan ücretli uygulama sunan geliştiriciler bu kalemden de ekstra bir gelir elde ediyorlar.Bülent Kocabaş

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com