WSJ: Görevden alınmaların nedeni yeni soruşturmaları engellemek!

WSJ: Görevden alınmaların nedeni yeni soruşturmaları engellemek!
Türkiye’de olup bitenlerin seçimler öncesi iktidara zarar verdiği savunulurken polis ve savcıların görevlerinden alınmasının “Başbakan’ın müttefikleri hakkında yeni soruşturmaların yürütülmesinin bloke edildiğini gösterdiği” yorumları yapılıyor.
Wall Street Journal, Perşembe günü gerçekleştirilen savcı atamalarını “Erdoğan’ın yolsuzluk soruşturmasına son yanıtı” olarak görüyor. 

“YATIRIMCI GÜVENİNİ SARSIYOR”
 
Bazı gözlemcilere göre, kamuoyu önünde yaşananların seçimler öncesi Erdoğan’a ve Türkiye’nin AB’ye katılma hedefine “zarar” verdiğini kaydeden gazete, liranın Perşembe günü düşüşüne işaret ederek “Aynı zamanda yatırımcı güvenini sarstı gibi görünüyor” diyor.

WSJ, “Perşembe günü polis ve yargıdaki üst düzey yetkililerin görevlerinden alınması, Başbakanın müttefikleri hakkındaki yeni soruşturmaların yürütülmesini bloke ettiğini gösterdi” diye yazıyor. Haberde şu uyarıya yer veriliyor: 

“Gözlemciler, geniş çaptaki cebelleşmenin, Sayın Erdoğan’ı, 30 Mart’taki yerel seçimde ve gelecek yıldaki cumhurbaşkanlığı seçiminde vurabileceğini, AB ve ABD ile ilişkilerine de zarar verebileceğini söylüyorlar.” 

Buna karşın anketlerin “AKP’ye desteğin birkaç puan azaldığını tahmin etse de aynı zamanda yüzde 40’ı aşkın destek ile Türkiye’nin en popüler partisi olmayı sürdürdüğünü de gösterdiğine” dikkat çekiliyor. 

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com