WSJ'den Merkez Bankası'na eleştiri!

WSJ'den Merkez Bankası'na eleştiri!
Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına ilişkin tartışmalar sürerken, bir eleştiri de Wall Street Journal gazetesinden geldi...

Ekonomideki aşırı ısınma ve yüksek cari açığından kaygı duyan ekonomistlerin, Merkez Bankası'nın ekonomiyi teşvik etme hareketini "düşüncesiz" olarak niteledikleri belirtildiği haberde kamu gelirlerindeki artışın sayesinde güçlü bir mali pozisyonda olan hükümetin harcama kesintilerini dışlamış gibi göründüğü de kaydedildi.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına ilişkin tartışmalar sürüyor. Wall Street Journal gazetesi, Türk hükümet üyelerinin, paniğe gerek olmadığı yönünde piyasalar ve kamuoyuna güven vermek amacıyla ardarda tv'ye çıktıklarına dikkat çektiği haberinde faiz kararının piyasaları şaşırttığı yorumunu yaptı. Merkez Bankası'nın ekonomiyi teşvik etme hareketini "düşüncesiz" olarak nitelendirildiği belirtildiği haberde kamu gelirlerindeki artışın sayesinde güçlü bir mali pozisyonda olan hükümetin harcama kesintilerini dışlamış gibi göründüğü değerlendirmesini de yapıldı.

ABD'nin borsa ve iş dünyasının gazetesi Wall Street Journal, Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin olarak Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın tv'deki açıklamalarına dikkat çekerek "Bakanlar, faiz indirimine destek verdi" dedi.

Türk otoritelerinin Merkez Bankası'nın "tartışmalı" kararına destek vermek amacıyla harekete geçtiklerine ve ilk defa olarak kamu harcamalarında kesintiye gitmeyi dışladıklarına dikkat çeken gazete, "Güveni kuvvetlendirme çabası, Merkez Bankası'nın lirayı desteklemeye yönelik ilk 50 milyon dolarlık (satış) ihaleyi açıkladığı sırada oldu" değerlendirmesini yaptı. Gazete şöyle devam etti: ABD'li gazete, "Ülkenin sanayi, maliye ve ekonomi bakanları, paniklemek için bir nedenin bulunmadığı yönünde piyasaları ve kamuoyuna güven vermek amacıyla Cuma günü ardarda tv'ye çıktı" diye yazdığı haberinde şu değerlendirme de yaptı: "Banka'nın Perşembe günü verdiği politika faiz oranını yüzde 6.25'ten rekor düzeydeki yüzde 5.75'e düşürme kararı, piyasalar için sürpriz oldu. Geçen yıldan beri, halen iki haneye yaklaşan cari işlemler açığı dahil, ekonomide görünen aşırı ısınma işaretlerinden kaygı duyan Royal Bank of Scotland'ın ekonomistleri, Banka'nın ekonomiyi teşvik etme hareketini 'düşüncesiz' olarak özetlediler."

"MERKEZ BANKASI PEK BİR İZAH VERMEDİ"

Kasım'dan bu yana liranın dolara karşı yüzde 25 oranında değer kaybettiğine dikkat çeken WSJ, piyasaların, Perşembe günü Merkez Bankası'nın attığı adımlara ilişkin Avrupa'daki borç krizi ve küresel ekonominin kötüleşen görünümünü dikkate aldığını belirtmenin dışında pek bir izah vermemesinden dolayı tıkırdadığını da savundu.

WSJ, Cuma günü BDDK'nın, bankacılık sektörünün karının Haziran ayında yüzde 15 gerilediğini açıkladığına işaret ettiği haberinde Maliye Bakanı Şimşek ve diğer yetkililerin "mali sıkılaştırma"nın gündemde olmadığı yönündeki sözlerine vurgu yaptıktan sonra ekonomistlerin aylarca Türk hükümetinin yüksek cari açığı riskinin karşısında aşırı biçimde para politikasına dayandığını söylediklerini anımsattı.

Birçok iktisatçının hükümetten harcamaları kesmesini talep ettiğini de belirten gazete, Şimşek'in ise, kamu gelirlerinin, Temmuz sonu itibariyle yüzde 24 arttığını ifade ettiğini dikkat çekerek "Bu hükümete güçlü bir mali pozisyonu sağladı ve dış talebi konusunda ufukta bulutlar varken hükümet, şimdi harcamalar kesme ihtiyacını dışlamış gibi görünüyor" dedi.(
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com