'Ya bize uy ya da öl'

'Ya bize uy ya da öl'
Kaide'nin 'defterden sildiği' Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), bir sene önce kontrolünü ele geçirdiği Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinde yaşayan Hristiyanlara sunulan şartlara uyanların korunacağı vaadedilirken uymayanların öleceği uyarısında bulunuyor.

Hristiyanlardan ‘vergi’ toplanıp bazı dini sınırlamalar getirileceğini duyuran IŞİD, günlük hayatlarında IŞİD’in açıkladığı ‘şartlar listesine’ uyanların örgüt tarafından ‘korunacağını’ vaat ederken, uymayanların da ‘ölümle’ tehdit etti.

Cihatçı bir internet sitesinde yayınlanan açıklamada, ‘zimmi’ (İslam ülkelerinde yaşayan gayrimüslimler) terimi kullanılarak ‘Hristiyanlar güvenliklerinin ağlanması karşılığında vergi olarak 14 g saf altın verecektir’ denildi. Örgüt ayrıca, 'kiliselerde yenileme ve onarım yapılması, kiliseler dışında haç ya da diğer dini sembollerin gösterilmesi, kilise çanlarının çalınması ve kamusal alanda dua ve ibadet edilmesini’ de yasakladı. IŞİD, Hristiyanların silah taşımamasını da emretti.

'ÜÇ SEÇENEK SUNDUK'

Bir görüşme gerçekleştirdikleri 20 kadar Hristiyan liderin bu kuralları kabul ettiğini belirten IŞİD’in açıklamasıdna şöyle denildi: ‘Hristiyan temsilcilere üç seçenek sunduk: Ya İslam’a geçersiniz, ya IŞİD’in kurallarını kabul edersiniz ya da örgütün hâkimiyetini reddedip öldürülme riskini alırsınız. Hristiyan liderlere bu şartları reddetmeleri halinde meşru hedef haline geleceklerini ve onlarla IŞİD arasında kılıçtan başka bir şey olmayacağını söyledik.

Suriye krizinin patlak verdiği Mart 2011’de 300 bin kişini yaşadığı sahip Rakka’nın nüfusunun yüzde 1’inden azını Hristiyanlar oluşturuyordu. Ancak IŞİD’in kente saldırıp kiliseleri yakması ve ordu birlikleri ile giriştiği şiddetli çatışmalar sonucunda da kontrolü ele geçirmesinin ardından çoğu Hristiyan Rakka’dan kaçtı.

DAHA ÖNCEDEN DE MÜZİK YASAKLANMIŞTI

IŞİD ocak ayında da bir açıklama yayınlayıp Rakka’da halkın kişisel özgürlüklerini sınırlandırdığını duyurmuştu. Kamusal alanda müzik dinlenmesi ve çalınmasını, dükkan vitrinlerine insanların fotoğraflarının asılmasını ve sigara ile nargile satışını yasaklayan IŞİD, kadınlara yüzü tamamen kapatan peçe giyme ve erkeklere de cuma namazına gitme zorunluluğu getirmişti.

Örgüt, ‘müzik aleti çalmanın ve şarkı söylemenin, insanı Allah ve Kuran’ı hatırlamaktan uzaklaştırdığı’ gerekçesiyle yasaklandığını belirtmişti. (mce)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com