"Ya Erdoğan, Cumhurbaşkanı Adayı Olursa... " Diye...

"Ya Erdoğan, Cumhurbaşkanı Adayı Olursa... " Diye...
Yolsuzlukla Suçlanan 4 Eski Bakan İçin "Soruşturmama" Taktiği Uygulanıyor.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında Meclis Soruşturması açılmasını içeren soruşturma önergeleri, Meclis'te okunmuştu...

CHP, önergeleri 19 Mart'ta verdi, sonra Meclis seçim nedeniyle çalışmalarına ara verdi. Meclis İç tüzüğü gereği, soruşturma komisyonları, önergeleri verildikten sonraki bir ay içinde kurulmak zorunda. Ancak seçim nedeniyle verilen arada, süre işlemiyor. Bu durumda Meclis'in seçim öncesi açıldığı birkaç gün ile verilen aralar dikkate alındığında son gün 3 Mayıs olarak hesaplanıyor.

BAKANLARI SORUŞTURMA KOMİSYONU MAYIS'TA KURULSUN

Çok büyük olasılıkla, komsiyon kurulması için son güne kadar beklenecek. Mayıs başında karar alınacak, üye seçimi, başkanının seçimi derken Mayıs ayının sonlarına yaklaşılacak. Haziran başında komisyon çalışmalarına başlasa iki ay çalışma süresi ve iki aylık ek süre olmak üzere dört ay sonunda raporun yazılmış olması gerekiyor ki bu da Eylül ayını işaret ediyor...

CUMHURBAŞKANLIĞI ÖNCESİ, ERDOĞAN DOSYALARI TARTIŞILMASIN

Cumhurbaşkanlığı seçimi, Ağustos'ta yapılacağı için, bakanlarla ilgili yolsuzluk  ve rüşvet iddiaları ile hükümet sıkıntıya düşmeyecek, Erdoğan'ın Köşk adaylığı halinde, vatandaşla arasına bu iddialar girmeyecek. İşte soruşturma önergeleri ile ilgili işlemlerin, mümkün olduğu kadar ötelenmesinin altında bu taktik yatıyor. 

HEM CHP HEM AKP'NİN SORUŞTURMA ÖNERGELERİ VAR
 
CHP'nin 4 bakan hakkında ayrı ayrı dört, AKP'nin ise toplam iki soruşturma komisyonu önergesi var. AKP'nin önergelerinde ciddi suçlamalar yer almıyor ve bu önergelerin  bakanları 'aklama' amacı taşıdığı öne sürülüyor. Komisyon kurulması aşamasında önergelerin birleştirilmesi mümkün olduğu gibi, sadece AKP önergelerinin dikkate alınması da mümkün. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com