Ya şeriat, ya darbe!

Ya şeriat, ya darbe!
Pakistanlı gençlerin yüzde 38’i şeriat, yüzde 32’si askeri yönetim isterken demokrasiyi tercih edenlerin oranı yüzde 29’da kaldı.

Pakistan’da gençlerin büyük bir bölümü ülkenin demokrasiyle değil şeriatla ya da askeri cuntayla yönetilmesini istiyor.
 
11 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler öncesi yapılan kamuoyu yoklaması Pakistanlı gençlerin ülkenin geleceğine umutla bakmadığını ortaya koyuyor.
 
11 Mayıs’ta yapılacak seçimler, kurulduğu 1947’den beri üç askeri darbe ve sürekli siyasi istikrarsızlık yaşayan ülkede demokratik yollarla işbaşına gelmiş hükümetler arasında ilk geçiş olacak. Parlamentonun 5 yıllık dönemini tamamlayabilmiş olması, büyük başarı olarak görülüyor. Bununla birlikte, İngiliz Konseyi’nin yürüttüğü bir araştırmayı aktaran Amerikan haber ajansı AP yaşları 18-29 arasında değişen genç Pakistanlıların ekonomik sorunların yanı sıra Taliban saldırıları gibi sorunlar yaşayan ülkenin geleceğiyle ilgili karamsar olduğunu ortaya koydu.
 
Genç Pakistanlıların yüzde 94’ü, ülkenin yanlış istikamete gittiğini düşünüyor. Bu oran 2009’da yüzde 86 idi. Gençlerin yalnızca yüzde 29’u demokrasinin ülke için en iyi siyasi sistem olduğu inancında. Gençlerin yüzde 38’i şeriatın Pakistan için daha iyi olduğu görüşünde. Ordunun sivil hükümetleri darbelerle devirdiği çalkantılı ülke tarihine karşın askeri yönetim de demokrasiyi sollayarak yüzde 32’lik bir destek buldu. Araştırmanın ilginç noktası ise orduyu destekleyenlerin oranı yüzde 77’lere varırken sivil hükümete destek oranının yüzde 14’te kalması.
 
Demokrasiden hoşnut olmasalar da gelecek seçimlerde gençlere büyük iş düşüyor. Kayıtlı seçmenlerin yüzde 30’dan fazlası (25 milyondan fazlası) 18-29 yaş arası gençler. Yüksek enflasyon, işsizlik ve yoksulluk başlarını ağrıtan 3 temel sorun. Bunları eğitim, sağlık, terör, yolsuzluk, enerji ve su kesintileri izliyor. (CTK)
 
Kaynak: Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com