Yaban hayatı verileri son teknoloji ile toplanıyor

Yaban hayatı verileri son teknoloji ile toplanıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, varlığı bilinen ancak görüntülenemeyen hayvanları fotokapanlarla tespit ediyor-Isıya ve harekete karşı duyarlı algılayıcılar ile kızılaltı ışınlar kullanılarak iki ayrı şekilde çal

HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ısıya ve harekete karşı duyarlı algılayıcılar ile kızılaltı ışınlar kullanılarak çalışan son teknoloji ürünü fotokapanlarla geçmişte Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak görüntülenemeyen Anadolu parsının yanı sıra karakulak, karakurt, çizgili sırtlan, vaşak gibi çok nadir rastlanan yaban hayvanlarını görüntülüyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yaban hayatı çalışmalarında kullanılan son teknoloji fotokapanlar ile Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak görüntülenmesi son derece zor olan nadir yaban hayvanları doğal ortamlarında gözlemleniyor ve yaşam alanları hakkında kesin veriler elde ediliyor.

Kullanılan son model fotokapanlar iki ayrı sistemle çalışıyor. İlk çalışma sisteminde ısıya ve harekete karşı duyarlı algılayıcı bulunuyor. Algılayıcının duyarlı olduğu bölgeye giren canlı, fotoğraf makinesini aktif hale getiriyor ve fotoğraf çekimi gerçekleşiyor.

Diğer çalışma sisteminde ise gözle görülmeyen kızılaltı ışınlar kullanılarak görüntü alınıyor. Bu sistemde fotokapanın karşısında ışınları geri yansıtan bir düzenek daha bulunuyor. Fotokapan ve düzenek arasında kızılaltı ışınlar yer alıyor. Bu ışın herhangi bir canlı tarafından kesildiğinde makine aktifleşiyor ve fotoğraf çekmeye başlıyor. Fotoğrafların çekimi ise saniyenin 5'te 1'i gibi çok kısa bir sürede gerçekleştiriliyor ve pek çok fotoğraf karesi elde ediliyor.

-Dijital teknoloji ile binlerce fotoğraf depolanabiliyor

Fotokapan sisteminde dijital teknolojiye geçilmeden önce, filmli eski sistem makinelerle kısıtlı sayıda fotoğraf elde ediliyordu. Dijital teknolojinin gelişmesi ile yaban hayvanlarının yaşam alanlarına yerleştirilen fotokapanlarla otomatik çekimler yapılıyor. Bir alana fotokapan yerleştirildikten sonra hiç dokunmadan binlerce fotoğraf depolanabiliyor.

Ayrıca sisteme entegre edilen GSM devreleri ile çekilen fotoğraflar birkaç dakika içinde ilgili kişilerin cep telefonlarına MMS veya elektronik posta adreslerine mail olarak gönderiliyor. Böylece kullanılan bu teknoloji sayesinde yaşam alanlarına dokunulmadan nadir görülen yaban hayvanları hakkında kesin verilere ulaşılıyor. Bu veriler, varlık-yokluk, bazı türlerin sayımı, doğal alanlarda yaşanan yasa dışı insan faaliyetlerinin belirlenmesi gibi alanlarda kullanılıyor.

-Nadir görülen pek çok hayvan görüntülendi

Yapılan izleme çalışmaları neticesinde, geçmişte Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak görüntülenemeyen Anadolu parsının yanı sıra karakulak, karakurt, çizgili sırtlan, vaşak gibi çok nadir rastlanan yaban hayvanları da fotokapanda görüntülendi.

Bu görüntülerden elde edilen verilerin sonucunda üniversitelerde bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar yaban hayvanlarının popülasyonlarının sürekliliği açısından çok büyük önem taşıyor.

Fotokapanlar, kaçak avcılık gibi yasa dışı faaliyetlerin eş zamanlı olarak tespit edilmesi yönünden de büyük önem taşıyor. GSM alt yapısını kullanan modeller sayesinde kaçak avcılara anında müdahale ediliyor. Görüntülerin çok kısa bir sürede görevli kişilerin cep telefonlarına ya da mail adreslerine ulaşması yaban hayvanları popülasyonuna zarar veren bu faaliyetleri caydırıcı kılıyor.

Muhabir: Hüseyin Gazi Kaykı
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com