Yaban hayvanları envanter çalışmalarında katılımcı dönem

Yaban hayvanları envanter çalışmalarında katılımcı dönem
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye'deki yaban hayatı envanter çalışmalarını üniversite ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yürütecek

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye'deki yaban hayatı envanter çalışmalarını üniversite ve sivil toplum kuruluşları ile yürütecek. Çalışmalara katılacak gönüllülerin gündelikleri,Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca karşılanacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kara Avcılığı Kanunu kapsamında ilan edilen 80 Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınan alanlarda, yaban hayatının düzenli olarak izlenmesi amacıyla her yıl envanter çalışması yapılıyor.

Bakanlık ile üniversiteler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları arasında imzalanan işbirliği protokolleriyle artık yaban hayvanları envanter çalışmaları, bu kuruluşlardan gelen gönüllülerle birlikte yapılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca her yıl gerçekleştirilen bu envanter çalışmaları, koruma altına alınmış alanların ve türlerin düzenli olarak izlenmesini sağlıyor. Yapılan protokollerle ortak bir dil birliğinin sağlanması ise verilerin sağlıklı şekilde tek elde toplanmasını ve karar alma sürecini kolaylaştırıyor.

Üniversitelerin teorik derslerinin ardından uygulama konusuna gelindiğinde ulaşım giderleri ve günlük iaşeleri, yine gönüllü sivil toplum kuruluşlarının giderleri noktasında, içine düştükleri dar boğaz, imzalanan bu protokollerle ortadan kaldırılıyor. Bu çalışmalara katılacak gönüllülerin ulaşım masraflarını ve günlük giderlerini, Orman ve Su İşleri Bakanlığı karşılayacak.

Bu kapsamda yine envanter ve izleme çalışmalarından biri olan kış ortası su kuşu sayımları, Türkiye'de yaşayan kuş gözlemcileri tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar bölge müdürlüklerinin desteğiyle 15 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Envanter ve izleme çalışmaları aynı zamanda yaban hayatı yönetiminde yaban hayvanları türlerine ait popülasyonların büyüklüğü ve yoğunluğu, eşey oranları, doğum ve ölüm oranları, popülasyondaki yaş dağılımı ve taşıma kapasitesi gibi temel biyolojik ve ekolojik bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.

Elde edilen bilgiler, türlerin ve popülasyonlarının korunması çalışmalarına yön veriyor. Bu çerçevede popülasyon gelişimi izlenerek, bunlar kontrol altına alınabiliyor. Popülasyonu kritik düzeyde olan türler belirlenerek gerekli önlemler alınıyor.

Yapılan çalışmalar yalnızca türlerin popülasyonlarının değil, aynı zamanda doğal alanların ve habitatların da uygun şekilde yönetilmesine olanak veriyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com