Yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı
Kütahya Simav’da yoğun kar yağışı ve soğuktan etkilenen yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Kütahya Simav’da yoğun kar yağışı ve soğuktan etkilenen yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal’ın başkanlığında 5 araçtan oluşan ekipler kar kalınlığının yer yer 70-80 santimetreye ulaştığı ilçenin yüksek kesimlerindeki karla kaplı ormanlık alanlara giderek yem bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanlarının beslenebilmesi için yiyecek ve saman bıraktı.
Simav’a bağlı Samat, Taşlık, Başkonak köyleri ile Kestel beldesi ve 1450 rakımlı Gölcük Dağının eteklerinde gerçekleşen yemleme çalışmalarına Simav Kaymakamı Yüksel Ünal’ın yanı sıra Simav Orman İşletme Müdürü Enver Yıldırım, Söğüt Şefi Kemal Öztürk, 4 Eylül Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü Başkanı Eray Efe ile Simav Avcılık Atıcılık ve İhtisas Kulübü Başkanı Mustafa Çınar ve çok sayıda avcı katıldı.
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, yoğun kar yağışı nedeniyle ilçenin yüksek kesimlerindeki yerleşim alanlarının çevresinde yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için Orman İşletme Müdürlüğü ile avcıların seferber olduğunu bildirdi.
Yurt genelinde olduğu gibi bölgede yaklaşık 1 aydır etkili olan kar yağışı ve aşırı soğuklar sebebiyle yüksek kesimlerde barınan yaban hayvanlar için doğaya 100 kiloyu aşkın yem ve çok sayıda saman balyası bırakıldığına dikkat çeken Kaymakam Ünal, "Özellikle yüksek kesimlerde yaban hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam eden kış şartları nedeniyle ormanlık alanlarda hayvanların ulaşabileceği yerlere yem ve saman balyaları bırakıyoruz. Yaban hayvanlarının beslenebilmesi için gerekli tedbirleri devlet vatandaş işbirliği ile alıyoruz” dedi.
Kış şartlarının ilçe genelinde bu şekilde sürmesi halinde hayvanlara yiyecek bırakmaya devam edeceklerini ifade eden Kaymakam Ünal, “Orman İşletme Müdürlüğümüzün önderliğinde gerçekleşen çalışmalarımıza ilçemizde faaliyet gösteren Avcılık ve Atıcılık Kulübü üyelerimizde canı gönülden destek sağlıyor. Avcılarımızda Orman İşletme Müdürlüğümüzün yaptığı gibi temin ettikleri kilolarca yem ve samanı bizimle birlikte gelerek doğaya bırakıyorlar. Gerektiğinde avladıkları hayvanları aç kaldıklarında beslemek suretiyle topluma da örnek olmuş oluyorlar. Gösterdikleri bu hassasiyetten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
Avcılığın doğayı korumaktan geçtiğine inandığını ifade eden Simav Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü Başkanı Mustafa Çınar, “ Avcılık demek doğayı korumak demektir. Bu nedenle geçen yıl bu gördüğünüz bölgeye saldığımız kekliklerin soğuktan zarar görmemesi için şimdi onları yem ile besliyoruz. Ayrıca bu hususta üyelerimizi de sürekli bilgilendiriyoruz. Bizim üyelerimiz doğaya saygılıdır. Bir anlamda yaban hayatının mühendisleridir” dedi.
Amaçlarının avcılığın sadece öldürmekten ibaret olmadığını ve avcıların doğayı ne kadar seven insanlar olduğunu ispatlamak için Kaymakamlık ve Orman İşletme Müdürlüğünün önderliğinde gerçekleşen yemleme çalışmalarına gönülden destek olduklarını ifade eden Simav 4 Eylül Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü Başkanı Eray Efe, “ Amacımız avcılığın sadece öldürmek olmadığını ve avcıların doğayı ne kadar sevdiğini göstermektir. Bunun yanında av mevsimi açık olmasına rağmen kulüp olarak kış mevsimi sona erinceye kadar avlanmama kararı aldığımız gibi kış şartları bu şekilde devam edecek olursa yaban hayvanlarını yemleme çalışmalarına maddi ve manevi anlamda da destek olmaya devam edeceğiz. Aldığımız bu kararımızı da titizlikle uygulayacağız” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com