Yaban hayvanları için özel besin tarlaları

Yaban hayvanları için özel besin tarlaları
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yaban hayatı için özel besin tarlası çalışmasını başlattı

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yaban hayatı için özel besin tarlası çalışmasını başlattı. Proje kapsamında orman içi açıklıklarda ve yaban hayatının yoğun olarak yaşandığı alanlarda hayvanların tercih ettiği besinlerin ekimi ve dikimi yapılıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, taşra birimleri vasıtasıyla kritik periyotlar olarak değerlendirilen kış aylarında besin bulmakta zorlanan yaban hayvanları için ihtiyaç görülen yerlerde yemleme çalışmaları gerçekleştiriyor.

Baharda besinlerini daha ziyade otlar, taze sürgün ve yapraklardan karşılayan yaban hayvanları, yaz başlangıcında otların kurumasıyla alt tabakada yenilebilir bitkilerin sürgün ve yaprakları ile tarım arazilerine yönelerek vatandaşların ürünlerine zarar veriyor. Yerel halkın yaban hayvanlarına bakış açısını olumsuz yönde etkileyen bu durum ise sık sık şikayet konusu oluyor.

Bu kapsamda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, orman içi açıklıklarda veya yaban hayvanlarının yoğun olarak kullandığı alanlarda, hayvanların tercih ettikleri besinleri belirleyerek, uygun alanlara uygun türlerle ekim-dikim çalışmalarını yürütüyor.

Yürütülen biyorestorasyon çalışmaları ile tarım arazileri üzerindeki yaban hayatı baskısının azaltılması ve vatandaşların yaban hayvanlarına karşı sergilediği olumsuz tavrın ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yereldeki üniversitelerin de haberdar edildiği çalışmalarla yaban hayatı yaşam alanları yem bitkileriyle takviye edilerek, besin miktar ve kalitesinin, dolayısıyla da habitat kalitesinin artması amaçlanıyor.

Yurt dışında da yapılan benzer çalışmalar sonucunda, tarım arazilerinde görülen yaban hayatı baskısının azaldığı biliniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com