Yaban koyunlarına kameralı takip

Yaban koyunlarına kameralı takip
Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için Konya Bozdağ'da koruma altında tutulan Anadolu yaban koyunları, doğal ortamlarında kamera sistemiyle izlenmeye başlandı

KONYA (AA) - Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için Konya Bozdağ'da koruma altında tutulan Anadolu yaban koyunlarının, doğal ortamlarında kamera sistemiyle izlenmeye başlandığı bildirildi.

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bugünkü evcil koyunun atası olan beş yabanıl koyun türünden birinin Anadolu yaban koyunu olduğu belirtildi.

Bilimsel adı "Ovis gmelinii anatolica" olan bu türün, yalnızca Türkiye’de yaşadığı ifade edilen açıklamada, nesli tükenme tehdidi altında bulunan ve 600 bireyiyle sadece Konya Bozdağ’da varlık gösteren yaban koyunlarının sayısının çoğaltılması için yapılan çalışmaların hızla devam ettiği kaydedildi.

Bu çerçevede Bozdağ Yaban Koyunu Üretme Yeri İzleme ve Güvenlik Yönetim Sistemi (BİGYS) Projesinin tamamlandığı vurgulanan açıklamada, şunlar ifade edildi:

"Bu kapsamda Yaban Koyunu Üretim İstasyonunda uzaktan kablosuz olarak görüntü veren 2 role direği ve 9 kamera direği üzerinde bulunan 9 hareketli ve 8 sabit kameradan oluşan sistemden görüntüler alınmış ve Bölge Müdürlüğümüz binasına kurulan anten sistemi ile görüntüler canlı olarak Bölge Müdürlüğümüz merkezinden de izlenmektedir. Sistem; alanın korunması, yangın ve en önemlisi sahadaki yaban hayatının, özellikle yaban koyunlarının biyolojik ve ekolojik özelliklerini izlemek, envanter ve alanın güvenliği konusunda destek sağlayacaktır. Anadolu yaban koyunlarında görülen paratüberküloz hastalığı ile mücadelede yaban koyunlarının yakalanması, markalanması ve aşılanması konusunda önemli bir faaliyet icra edilecektir. İlk görüntülerin alındığı sistem üzerinden önümüzdeki günlerde ilgilenenlere dünya genelinde internet ortamında canlı olarak izleme imkanı sunulacaktır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com