Yabancı öğrenciler süt sağıp, gözleme pişirdi

Yabancı öğrenciler süt sağıp, gözleme pişirdi
SÜ'de Erasmus programıyla eğitim gören yabancı öğrenciler, ziyaret ettikleri Konya'nın Kadınhanı ilçesinde keçiden süt sağdı, hamur açıp gözleme pişirdi

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ), Uluslararası Vizyon Gençlik Derneği ve Kadınhanı Belediyesince, Erasmus programıyla SÜ'de eğitim gören yabancı öğrenciler için, Anadolu kültürünü yakından tanıtmak amacıyla "kültür gezisi" düzenlendi.

İlk olarak, Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Nuri Ödük’ü ziyaret eden öğrencilere, ilçenin yöresel kıyafetleri hediye edildi. Kıyafetleri giyen öğrenciler, ilçe merkezini gezerek alışveriş yaptı. Öğrenciler, sohbet ettikleri halktan yoğun ilgi gördü.

Aralarında, başta İspanya, Polonya ve Estonya olmak üzere bazı ülkelerden öğrencilerin bulunduğu gruptakiler, daha sonra Osmancı köyüne geçerek, köy düğününe katıldı. Öğrencilere burada, geleneksel düğün pilavı ikram edildi. Düğündeki yöresel oyunları ilgiyle izleyen yabancı öğrenciler, önce Konya türkülerine eşlik etti, ardından ellerine tahta kaşıkları alıp köylülerle kaşık oyunu oynadı.

Köyde gözleme yapan kadınlara yardım etmeyi de ihmal eden öğrenciler, oklava ile hamur açıp, odun ateşinde gözleme pişirdi. Pişirdikleri gözlemeleri ve sac böreklerini afiyetle yiyen öğrenciler, oldukça keyifli anlar yaşadı.

Anadolu kültürünü yakından tanımak isteyen yabancı öğrencilere, köylüler tarafından nasıl süt sağıldığı da gösterildi. Keçiden süt sağmada bir hayli zorlanan öğrenciler, birkaç denemeden sonra süt sağmayı başardı. Gruptakiler daha sonra, buğday tarlalarını gezerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Uluslararası Vizyon Gençlik Derneği Başkanı Rahim Türk, gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitim için dünyanın dört bir yanından SÜ'ye gelen öğrencilere Anadolu kültürünü daha yakından tanıtmak istediklerini belirterek, "Yabancı uyruklu öğrencileri Anadolu insanı ile bir araya getirip, kültür alışverişine katkıda bulunmayı amaçladık" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com