Yabancı sınırlamasına yeni model!

Yabancı sınırlamasına yeni model!
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, yeni bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in, yabancı oyuncu sınırlamasıyla ilgili yeni bir projeyi hayata geçireceği iddia edildi.

Vatan Gazetesi'nde yer alan Tayfun Bayındır imzalı habere göre ; sınırsız yabancı kuralını kaldıracak olan yeni yönetim, ayrıca sahadaki yabancı sayısına da müdahale edecek. Yabancı futbolcu sayısını kademeli olarak düşürmek isteyen Demirören, tüm takımların kadrosunda çok sayıda yabancı bulunmasından dolayı bu sayıyı kademeli olarak aşağı çekecek.

Özellikle saha içindeki yabancı sayısını gelecek sezon 5'e, sonraki yıl ise 4'e indirmeyi planlayan Türkiye Futbol Federasyonu, bu konuda A Milli Takım ve diğer milli takımlardan sorumlu ekipten rapor alacak. Buradaki en temel amaç da takımların 18 kişilik kadrolarına mümkün olduğu kadar genç oyuncunun alınmasını sağlamak.

Tabi bu karardaki bir başka sebep de çok yakında hayatımıza girecek olan yeni UEFA kriterleri. Şu an büyük kulüpler dair birçok ekibin borç batağında olması ve geleceklerinin sıkıntılı olması, TFF'yi bu konuda hareket etmeye yönlendirdi. Öyle ki gereksiz yabancılar alınmayacak, böylece de gereksiz para harcanmayacak.

3 YIL SÜRECEK

Ayrıca yapılan plana göre yabancı sayısı sadece az olmayacak, bir de "öz" olacak. İngiltere'de uygulanan yabancı kriterini 2 seneye kadar uygulayacak olan Futbol Federasyonu, böylece kaliteyi üst seviyeye çekmek istiyor.

Tıpkı İngiltere Premier Lig'de olduğu gibi yabancılar için belirli yaş ve milli takımda oynama kriterleri getirmek istiyor yeni yönetim… Plana göre 3 yıl sonra tüm kulüplerde bu düzen uygulanmaya başlayacak. (EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com