“Yabancılara mülk satışı neden gizleniyor?”

“Yabancılara mülk satışı neden gizleniyor?”
Belgeler basına veril mi sızdırıldı mı?

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili bilgi edinme birimine başvuran vatandaşlara listenin ‘gizli’ olduğu gerekçesiyle yanıt verilmediğine ancak aynı bilgilerin basında yer aldığına dikkat çekti.

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili bilgi edinme birimine başvuran vatandaşlara listenin ‘gizli’ olduğu gerekçesiyle verilmeme nedenini öğrenmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yöneltmiş olduğu soru önergesine 2 Kasım 2012 de verilen cevapta ‘Bakanlar Kurulu; uluslararası ikili ilişkiler ve ülke menfaatlerinin gereklerine uygun olarak, 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 35'inci maddesi uyarınca, yabancıların ülkemizden taşınmaz edinimine yönelik kararı ve buna ekli olan edinimine izin verilen ülkelere ilişkin listeyi “gizli” ibaresiyle çıkarmıştır’ denildiğini belirtti. Ancak, 27 Temmuz 2012 tarihinde basında çıkan haberlerde, Bakanlıkça ‘gizli’ ibaresiyle çıkarıldığı belirtilen listenin tamamının yayınlandığına dikkat çeken Güven, bunun gerekçesini Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a sordu.

-Verildi mi, sızdırıldı mı?-

Soru önergesinde gizli denilen bilgilerin nasıl basına verildiğinin ve listenin doğru olup olmadığının, cevaplanmasını isteyen Güven’ e gelen cevapta ise, soru önergesinde belirtilen ülkelerin, Bakanlar Kurulu’nca belirtilen ülkelerin yer aldığı liste ile aynı olmadığını ve listenin gizli olduğu bildirildi. Güven, ABD’nin Dışişleri bakanlığının tanıdığı Dünyada 195 bağımsız ülke bulunduğunu söyleyerek, basında çıkan listedeki ülke sayısının ise 181 olduğunu belirterek, listedeki ülke sayısındaki farkın yalnızca 14 ülke olduğunu belirtmiştir. Ayrıca 27. 07. 2012 de çeşitli gazetelerde çıkan haberlerde de Listede de olduğu gibi Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore ve Nijerya’nın izin verilen 181 ülke arasında yer almadığı belirtilmiştir. Medyada çıkan haberler ve belirsizlikler nedeniyle Güven’in soruları şöyle oldu: “Bu liste doğru mudur? Listenin yayınlanmış olduğundan bilginiz var mıdır? Basına verilen listede kimlerin imzası vardır? Liste Bakanlığınızca medyaya verildiyse neden ve niçin verilmiştir? Basına verildiği halde, başvuran vatandaşlara neden ‘gizli’ gerekçesi ile bilgi verilmemektedir? Bakanlığınızda ‘gizli’ ibareli bilgiler basına geçilmesi için midir? ‘Gizli’ ibareli bilgiler Bakanlığınız dışına verilmiyorsa ne gibi önlemler alınmaktadır? Listenin yayınlanmaması için Bakanlığınızca ne gibi önlemler alınmıştır?”

-Ülkemizin Kimlere Satılacağı Bilinsin İstenmiyor-

İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, sorularına Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği 11 Aralık 2012 tarihli yanıtın da 2 Kasım 2012 tarihinde verilen yanıt ile aynı olduğunu, yani listenin gizli olduğunun, basında çıkan haberlerin de doğru olmadığının belirtildiğini söylemiştir. Güven, “Liste yanlıştır deniliyor. Ancak gizlidir diyerek gerçek liste verilmiyor, herhalde ülkemizin kimlere satılacağı bilinsin istenmiyor, basın da doğru bilgi vermemekle suçlanıyor.” Dedi.

-Topraklarımız yabancılara mütekabiliyet aranmadan satılıyor-

İzmir Milletvekili Güven, “MHP Milletvekili tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a, yasanın yürürlüğe girdiği 3.5.2012 tarihi itibari ile ne kadar ve hangi büyüklüklerde taşınmaz satışı yapıldığı sorusuna verilen cevapta ise, bu güne kadar satın alan ülkelerin isimleri ile aldıkları taşınmazların isimleri ve miktarlarının verildiğini görüyoruz. Üstelik 27. 07. 2012 de çeşitli gazetelerde çıkan haberlerde, Türkiye’den mülk edinme hakkı olmayan ülkeler arasında sayılan Ermenistan, Kuzey Kore ve Nijerya’nın da mülk edindiklerini görüyoruz. Yine, Bakanlık bilgileri ne kadar saklarsa saklasın gerçeklerin ortaya çıktığını ve yurttaşların önüne serildiğini görüyoruz. AKP hükümetinin tek bir gerçeği var o da topraklarımızın yabancılara mütekabiliyet aranmadan satılması. Bu satışı yaparken de yurttaşlarımızdan saklamaya çalışmasıdır.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com