Yağışlar ürünlere bereket getirdi

Yağışlar ürünlere bereket getirdi
Yurt genelinde geçen yıl etkili olan kuraklığın ardından, bu yıl yağışın artmasıyla birlikte Kütahya'da da meyve, sebze ve hububatta büyük oranda rekolte artışı bekleniyor.

KÜTAHYA - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kütahya Ajans Müdürlüğünün sorumluluk alanında, il merkezi ve ilçelerde geçen yıl 5 bin 537 dekar alana haşhaş ekildi. Kotalar doğrultusunda tamamında haşhaş ekimine izin verilen 9 ilden biri olan Kütahya'da, yılın ilk 4 ayında yağışların yeterli düzeyde olmasından dolayı bu yıl yüksek verim bekleniyor.
Simav ilçesi Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ramazan Çaka,  yaptığı açıklamada, ilçenin mart ve nisan aylarında yeterli düzeyde yağış aldığını söyledi.
Yılın ilk dört ayında Simav'da metrekareye toplam 698.4 kilogram yağış düştüğünü bildiren Çaka, ''Geçen yıl aynı dönemde metrekarede 96.5 kilogram yağış kaydedilmişti. Çiftçilerimiz geçen yılı kurak geçirdi, hububatta rekolte beklenenin çok altında kaldı. Bu yıl yağışlar özellikle hububat ekili alanlara çok yaradı. Bunun bol verime yol açmasını bekliyoruz'' dedi.
Çaka, ilçede 250 bin hektar alana ekilen buğdaydan yaklaşık 105 bin, 81 bin hektara ekilen arpadan yaklaşık 35 bin ton ürün beklediklerini anlattı.

-GEDİZ'DE İKİ KAT FAZLA ÜRÜN BEKLENTİSİ-
Gediz ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Aslan, geçen yıl sonu ile bu yılın başlarında kaydedilen yağışlardan dolayı 2008 yılına oranla bu yıl ürün rekoltesinin iki katına çıkmasını beklediklerini bildirdi.
Bölgede buğday, arpa, çavdar, yulaf, nohut, fasulye, bakla, mercimek, mısır, pancar, haşhaş, ayçiçeği ve susam ekildiğini anımsatan Aslan, şöyle konuştu:
''Geçen yıllarda kuraklığın etkisiyle zor bir dönem geçirdik. Son kış ve ilkbahar mevsiminde ilçede yağışlar yeterli oldu. Dolu ve yıkıcı yağış olmadığı takdirde iyi bir hasat dönemi geçireceğiz. Geçen yıla göre iki kat fazla ürün rekoltesi bekliyoruz. Geçen yıl 60 bin ton tahıl ürünü elde etmiştik. İlçede ayrıca armut, ayva, elma, kiraz, vişne gibi 405 bin 200 adet meyve ağacı bulunuyor. Bunun yanında şeker pancarını Uşak Şeker Fabrikasına, haşhaşı Toprak Mahsulleri Ofisine veriyoruz. Gediz'de toplam 360 bin dekar tarım, 45 bin 268 dekar nadas alanında üretim yapıyoruz.''

 -HİSARCIK'TA HAŞHAŞ KAPSÜLÜNDE ARTIŞ UMUDU-
Hisarcık ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan, bu yıl yağışların fazlalığı nedeniyle haşhaş kapsülü rekoltesinde geçen yıllara oranla artış beklendiğini belirtti.
İlçede genelde ekim ve kasım aylarında güzlük haşhaş ekildiğini dile getiren Çalışkan, şu bilgiyi verdi:
''2007-2008 döneminde ağır kış şartlarından dolayı özellikle köylerdeki haşhaş ekim alanlarının yüzde 90'ı dondan zarar gördü ve çiftçiler buralara arpa ve mısır gibi alternatif ürünler ekti. Bu yüzden geçen yıl haşhaş kapsülü rekoltesi yaklaşık 18 tonda kaldı. Bu yıl ise kış şartlarının ağır geçmemesi ve bol yağış nedeniyle ilçe ve köylerindeki haşhaş ekim alanlarının dondan zarar görmediğini gözlemledik. Bu nedenle haşhaş kapsülü rekoltesinin yüksek olmasını bekliyoruz.''
Çalışkan, devletten alınan izinle ekilen haşhaş kapsüllerinin eylül ve ekim aylarında Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde bulunan Afyon Alkaloitleri Fabrikasına nakledildiğini sözlerine ekledi.

-PAZARLAR'DA KİRAZ VE VİŞNE ÜRETİMİ-
Pazarlar ilçesinde, kış ve ilkbahar döneminde beklenen yağışların görülmesi, hububat ile kiraz ve vişne üreticilerini yüksek rekolte bakımından umutlandırıyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, geçen yılın ilk 4 ayında ilçede metrekareye 85 kilogram yağış düştüğünden hububat ve meyve rekoltesinin az olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Bu yıl yağışların yeterli olduğunu ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:
''İlçe genelinin geçim kaynağı genelde meyveciliğe dayanıyor. Her şey beklenildiği gibi giderse meyvede rekoltenin yüksek olması bekleniyor. Bu yılın ilk 4 ayında metrekareye 700 kilogram yağış düştü. Yağışların geçen yıla oranla çok fazla olması, üreticilerin yüzünü güldürdü. Yağışlar özellikle hububat ekili alanlara ve meyve ağaçlarına çok yaradı, bol verime yol açacak.''
Yetkililer, geçen yıl rekoltenin kirazda 2 bin 500, vişnede 8 bin 500 ton olarak kaydedildiğini belirtti.
    
-DOMANİÇ'TE ÇİFTÇİLER MEYVECİLİĞE TEŞVİK EDİLİYOR-
    
Domaniç ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, son yıllarda tarım arazilerinin gerektiği şekilde kullanılmaması nedeniyle çiftçileri meyveciliğe teşvik ettiklerini kaydetti.
İlçede fasulye ve patates üretiminin ağırlıklı olarak yapıldığına işaret eden Özoğul, ''İlçe merkezi ve köylerde geçen yıl 6 bin 500 ceviz fidanı dağıttık. Bunun yanında vişne, kiraz, çilek gibi ürünlere yönlendirerek, çiftçilerin meyvecilikten gelir sağlamasını teşvik ediyoruz'' diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com