Yağmur ormanlarında zincirleme tehlike

Yağmur ormanlarında zincirleme tehlike
Afrika'da vahşi hayvan avı ya da eti için avlanan vahşi hayvanların yağmur ormanlarını dönüştürdüğü belirtildi. Avlanan ormanlarda bazı ağaçların yok olduğu kaydedildi.
Afrika'da gittikçe artan vahşi hayvan avının ormanlara zarar verdiği belirtildi. Eğer bir insan goril ve diğer maymunları eti için avlıyorsa, bazı meyvelerin ve ağaçların uzun vadede yaşamasına da engel olabileceği ifade edildi. Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan araştırmada bu meyve ve ağaçların tohumlarını taşıyarak onların üremesine katkıda bulunan maymunların azalmasının ya da yok olmasının uzun vadede yağmur ormanlarının geleceğine de etki yaptığı vurgulandı.
 
İsveç'teki Lund Üniversitesi'nden Ola Olsson "Ormanların bu fide topluluğu durumu, av yapılan ormanlarla korunan ormanlar arasında gerçekten de çok farklı. Uzun vadede av yapılan ormanların durumu bugünkünden çokm daha farklı olacak" dedi. 
 
Uzmanlar Afrika'da yasak olmasına rağmen vahşi hayvanları eti için veya soyu tükenmekle karşı karşıya olan hayvanları avlamanın -maymunlar gibi- yaygın olduğunu belirtiyor. Orman kıyılarında insan nüfusunun artması da bir başka tehlike. Protein zengini yiyeceklerdeki kıtlık ve maymunları yeme tabusunun azalması da başka bir etken. 
 
Olsson Kamerun sınırına yakın Nijerya'daki yağmur ormanlarında memeliler ve ağalar üzerinde araştırma yaptı. Park görevlileri gorillerin ve maymunların yavruladığı bazı orman alanlarını koruyor ama yakınlarındaki avlanma alanı ise fare, sıçan ve kirpi gibi kemirgenlerle dolu. Her iki alanda da büyük ağaçların fazla olmasına rağmen fidanlıkların durmunun farklı olduğu belirtildi. Çok iyi korunan ormanda çalı mangosu gibi çok fazla fidan varken, bunların üremesinde maymunların katkısının olduğu belirtiliyor.
 
Texas Üniversitesi'nden Joanna Lambert ise vahşi hayvan eti ticaretinin etkili olduğunu söylüyor. Lambert "maymunlar ve diğer büyük vücutlu hayvanlar olmadan ormanların yeniden kendilerini üretmeleri çok zor. Yerel halkın başka protein zengini yiyeceklere ulaşmasını kolaylaştırıp bu ticareti aza indirmek gerekiyor" dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com