Yağmur suyundan elektrik üretiyor

Yağmur suyundan elektrik üretiyor
Türk öğrenciden bilimsel başarı. İsveç'ın başkenti Stockholm'de düzenlenen ''Uluslararası Su Haftası Forumu''nda ''Gençler Su ödülü'' yarışmasını Türkiye'den 18 yaşındaki öğrenci Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektrik üreten projesiyle kaza

Türk öğrenciden bilimsel başarı. İsveç'ın başkenti Stockholm'de düzenlenen ''Uluslararası Su Haftası Forumu''nda ''Gençler Su ödülü'' yarışmasını Türkiye'den 18 yaşındaki öğrenci Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektrik üreten projesiyle kazandı.

Su kaynakları ve temiz içme suyu konularındaki sorunların tartışıldığı ''Uluslararası Su Haftası Forumu''nda bu akşam 29 ülkeden gençlerin projelerinin katıldığı yarışmalarda ödül kazananlar açıklandı. Bu yıl 8 bin 600 projenin katıldığı ''Gençler Su Ödülü'' yarışmalarında Türkiye'den katılan Ceren Burçak Dağ'ın yağmur suyundan elektrik enerjisi elde eden projesi finale, daha sonra da ilk üçe kaldı.
Stockholm Aelvsjö'deki fuar merkezinde bu gece düzenlenen törende ise Ceren Burçak Dağ'ın projesi birinciliğe değer bulundu. Dağ, 5 bin dolar değerindeki para ödülü ile su damlası şeklindeki kristal plaketi almaya hak kazandı.  Stockholm'deki ''Gençler Su Ödülü'' yarışmasına aralarında Türkiye, Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Finlandiya, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya ve Japonya'nın da bulunduğu 29 ülkeden gençler projeleri ile katıldı.
AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com