Yağmurlar Köyü çelik minarede ısrarlı

Yağmurlar Köyü çelik minarede ısrarlı
Kütahya Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Müdürlüğünün minare hususunda ısrarlı tutumları Simav’a bağlı Yağmurlar köyünün 1,5 yıldır minaresiz kalmasına yol açtı.

Köy muhtarı Mahmut Turgut taştan yapılacak minarenin köyde can güvenliği açısından sakıncaları bulunduğunu kimseye anlatamadığını ve minarenin çelik konstrüksiyon malzeme kullanılarak yapımında ısrarlı olduklarını ve bu ısrarlarını sürdüreceklerini bildirdi.

Muhtar Turgut, “Simav’da depremin en yoğun yaşandığı bölge Yağmurlar köyüdür. Artçı sarsıntılar küçük de olsa halen devam ediyor. Fay hattının tam üzerine kurulmuş köyümüze yeniden taştan minare yapmak kazalara davetiye çıkarmak anlamına geliyor. Minaremizi çevremizdeki köy ve beldelerdeki gibi çelik konstrüksiyon malzeme kullanılarak yapılmasını istiyoruz” dedi.

Köy halkından Ahmet Karakaş, “Taştan minare Yağmurlar köyü için sakıncalı. Çelik malzemeden yapılsın” diye konuştu.
Hüseyin Kocabaş isimli vatandaş, “Kütahya Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Müdürlüğünün minare hususunda taştan yapılması yönündeki ısrarlı tutumlarına bir anlam veremiyoruz. Tehlikeye düşecek olan bizim canımız. Biz çelik malzemeden yapılmış minare istiyoruz
” dedi.

Ahmet Erkan isimli vatandaş, “Yapılacak ise çelikten yapılsın. Taştan minare deprem hattındaki köyümüz için can tehlikesi oluşturuyor. Köy meydanındaki minarenin yanından geçerken deprem olacak diye korkarak geçiyoruz” diye konuştu.

Ali Dallı, “Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu bizi anlamıyor. Hem bizim minaremiz tarihi yapı değil. 60-70 yıllık bir maziye sahip. Bizi minaresiz koydular. Yabancılar köyümüze geldiğinde sizin minareniz yok mu diye alay ediyorlar. Utanıyoruz” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com