Yahoo Microsoft işbirliği sona erebilir

Yahoo Microsoft işbirliği sona erebilir
İnternet devi Yahoo!, Google’la olan rekabetinde yeni bir strateji belirliyor olabilir.

The Sunday Telegraph gazetesine konuşan kaynaklar, Yahoo!'nun CEO'su Marissa Mayer'ın, Facebook operasyon müdürü Sheryl Sandberg ile gizlice görüştüğünü ve yeni bir ittifak kurmayı planladıklarını öne sürdü.

Yahoo! News içeriğinin Facebook'ta yer alması gibi küçük projeler gerçekleştiren ve aralarındaki patent tartışmalarında uzlaşma sağlayan iki teknoloji devinin, daha yakın çalışmaya başlayarak, Microsoft'u arka plana iteceği son iddialar arasında. İngiliz gazetesine konuşan kaynaklar, Facebook ve Yahoo!'nun internet tabanlı arama üzerinde odaklanacaklarını belirtti.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, yakın dönemde yaptığı açıklamalarda, sosyal medya ağının internet arama altyapısını güçlendireceğini ve "insanların sorularını cevaplamaya odaklanacağını" ifade etmişti. Yahoo! ile yapılacak bir ittifak, Facebook'un internette bilgi arama altyapısını ciddi biçimde artırabileceği gibi kullanım fonksiyonlarını güçlendirebilir ve reklam gelirine önemli katkıda bulunabilir.

Yahoo! ise kullanıcı sayısı 1 milyarı geçen Facebook ile bir araya gelerek, karşısında giderek güç kaybettiği Google karşısında istediği taze kanı bulabilir. Facebook ile yapılacak ortaklık, son yıllarda yazılım ekiplerinden birçok kişinin ayrıldığı Yahoo!'ya yetenekli bilgisayar programcılarıyla işbirliği kurmak için de büyük bir fırsat kazandırabilir.

ESKİ GOOGLE ÇALIŞANLARI BİR ARAYA GELDİ

Facebook ve Yahoo!'nun arasında kurulacak ittifak, arama motoru devi Google'ın hiç hoşuna gitmeyecek. Teknoloji dünyasında giderek gücü ve nüfuzu artan Google, analistlere göre kendi kontrolünde olmayan gelişmelerden oldukça rahatsız olabilir.

Silikon Vadisi analistleri, kurucu kadrosunda yer alan ve bünyesinde çalıştığı 13 yıl boyunca Google'a birçok yenilik kazandıran Mayer'ın eski şirketiyle ters düşmeyeceğini düşünse de, gelişmeler buna işaret etmiyor. Mayer, kendisi gibi eski bir Google yöneticisi olan Sandberg'le Google'a karşı ittifak kurmaya doğru ilerliyor.

MICROSOFT DA ZARAR GÖRECEK

Facebook ile birleşmesi, Yahoo!'nun 2009'da ortaklık kurduğu Microsoft'u dakenara itecek. Anlaşma gereği Microsoft'un arama motoru Bing, Yahoo!'nun tüm aramalarının tabanını sunmaya başlamıştı. Ancak Yahoo!'nun içindeki kaynaklara göre, Google'a karşı sürekli kan kaybedilmesi, ortaklığı da çıkmaza sokmuş durumda.

Yahoo!'nun Facebook ile yakınlaşmak için Microsoft ile 10 yıl geçerli olan anlaşmasını feshetmenin bir yolunu aradığı belirtildi. ABD'deki arama motorunun yüzde 66'sına sahip olan Google, yüzde 16'nın altında kalan Yahoo!'ya karşı büyük üstünlüğe sahip. Yakın zamandaki gelişmeler ise bu dengenin çok hızlı olmasa bile değişmesine yol açabilir. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com