"Yakında Teslim Olacağım"

"Yakında Teslim Olacağım"
Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu önemli açıklamalar yaptı...

Genelkurmay Başkanlığı tarafından kurulduğu ve hükümet aleyhine kara propaganda yaptığı iddia edilen internet siteleriyle ilgili açılan davada savcı Cihan Kansız 22 kişi hakkında yakalama kararı istemişti. İnternet andıcı iddianamesinin kabulünden 10 gün sonra kararını açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti 22 şüpheliden 14 'ü için önceki gün oy birliği ile yakalama çıkardı. İşte hakkında yakalama kararı çıkarılan 14 isimden Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Vatan Gazetesi'nden Levent İçgen'e konuştu. Asıl internet andıcıyla ilgili kara propaganda yapıldığını söyleyen Çubuklu, “Bu konuda birtakım değerlendirmeler yapılırken, kulaktan dolma kara propaganda yapılıyor. Ben, hayatım boyunca hukuk dışında bir işlem yapmadım. Hazırlıklarımı yapıyorum, mahkemenin yakalama kararına itiraz edip, en yakın zamanda teslim olacağım. Biz hukukçuyuz, hukuk dışına çıkmayız” dedi.

'Onay, hukuki belge'

Tümg. Çubuklu, internet andıcının resmi bir belge olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Andıç dediğiniz bir onay, bir 'olur'dur. Bizim geçmişte işlendiği iddia edilen bir suçu örtbas etmemiz mümkün olabilir mi? Böyle bir suçlamayla karşılaşmak hoş değil. Andıç, yani şimdiki adıyla onay, hukuki bir belgedir. Biz de görevimizi yaparken hukuka aykırı bir şey var mı ona bakıyoruz.”

'Denetleme yapıyoruz'

Yılda 10 bine yakın belgeye baktıklarını ifade eden Çubuklu, şöyle konuştu: ''Biz bu dosyalardaki işlemlerin hukuka aykırı olup olmadığını denetliyoruz. Uygunsa imzalıyoruz, uygun değilse 'düzeltin' diyoruz. Düzeltmezlerse neden onaylamadığımızı belirtiyoruz. Bu şekilde onlarca işlem var. Daha sonra dosyalar onay katına gidiyor. Onay makamı 'uygun' derse, bunu bizimle bağdaştırmalarını anlamak mümkün değil. Bu görev alanıyla ilgili bir konudur. Verilen karar işletmiyorlarsa, bunun sorumluluğu onay verene ait değildir. Örneğin insanları taşımak için, insanlığa yararlı olsun bir otomobil yapılacak. Siz onay veriyorsunuz. O otomobil gidip adama çarpıp, öldürüyor. Burada onayı vereni mi sorumlu tutmak gerekir?''

Tümgeneral Çubuklu, 12 Haziran 2009'da İrtica ile Mücadele Eylem Planı ortaya çıkınca, suç unsuru yayın yapan sitelerle ilgili arşivin bilgisayar kayıtlarının silinip, tüm evrakların imha edilmesi iddialarıyla ilgili olarak ise, “İmha işlemlerini kesinlikle ben yaptırmadım. Benim böyle bir emir vermem mümkün olamaz. Hatta haberim olsa durdurur, engel olurdum” dedi.

İnternet Andıcı davası kapsamında mahkemenin yakalama kararı çıkardığı diğer komutanlarla ilgili kararı işleme koyacak mercinin kendisi olduğu iddialarına da yanıt veren Tümgeneral Çubuklu, “Burada yetki Türk Silahlı Kuvvetleri Merkez Komutanlıklarına aittir. Merkez Komutanlığı'ndaki rütbeli birisi tarafından yapılır. Bağlı kuvvetler tarafından ilgili görevlendirme yapılır” diye konuştu.

'Koşaner değiştirdi'

Tümgeneral Çubukçu, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Işık Koşaner döneminden itibaren Genelkurmay'da “andıç” adının değiştirildiğini, yerine “onay”ın kullanıldığını da belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com