Yakınlarının ağzından Toktamış Ateş

Yakınlarının ağzından Toktamış Ateş
İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve Bugün gazetesi yazarı Prof. Dr. Toktamış Ateş dün gece hayata gözlerini yumdu. Yakınları ve sevenleri ise bu haber üzerine hastaneye koştu.

Toktamış Ateş’ın vefat haberinin basında yayılmasının ardından sevenleri ve yakınları Ateş’in tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne koştu.  Samanyolu Haber Televizyonu'na canlı bağlanan ve Toktamış'ı yakından tanıyan isimler onu anlattı.
Toktamış Ateş 'in ağır ve sıkıntılı durumuna şahit olduğunu belirten Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil , 'Onu ilklerin insanı olarak hatırlıyoruz. Cesaret adımını ilk atanlardan birisiydi kendisi. Türkiye'deki kamplaşmalarda o kamplar arasında önemli bir köprü olduğunu biliyoruz.Fevkalade yumuşak Üslubu, konuşması vardı.' diyerek vakıflarının ödül verdiği dönemde bazı insanların o ödülleri almakta kaygılandığını ancak Ateş'in hiç tereddüt dahi etmeden, net bir tavır ortaya koyarak ödülünü aldığını hiç unutmadığını sözlerine ekledi.

Ateş'in, rahatsızlandığı dönemde dahi, Abant Platformu'na kalemiyle destek verdiğini, çevresindekileri de bu platforma katılmaları yönünde teşvik ettiğini belirten Yeşil, 'Toktamış hocayı diyaloga ve hoşgörüye yaptığı katkıyla, yumuşak üslubuyla ve renkli karakteriyle hatırlayacağız.' dedi.

Yayına bağlanan Prof. Dr. Hasan Köni ise Ateşle ilgili anılarını yad ederek, kendisinin nasıl biri olduğunu anlattı. Köni şöyle konuştu: 'Benim çok eski bir arkadaşımdı. Tatlı yemeyi çok severdi. 'Niye tatlı yiyoruz' diye sorunca 'Tatlı yiyelim tatlı konuşalım' derdi.
Samanyolu Haber Televizyonu'nda kendisiyle birlikte program yaptık. Programda bir atışma olduğunda daime olgun bir şekilde dengeli bir tutumu vardı, olayları yumuşatırdı.
Birçok insan yetiştirdi. İstanbul Üniversitesi'nin tanınmış, vefalı, efendi, sakin, çok kıymetli bir bilim adamıydı. Ailesi, hanımı, kızı ve yakınlarına sabırlar diliyorum.' (SAK)
 
Kaynak: www.postmedya.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com