Yaklaşık 3 yıldır suçsuz yere cezaevinde yatıyor

Yaklaşık 3 yıldır suçsuz yere cezaevinde yatıyor
MLKP/KGÖ’yle organik bağı olmamasına karşın Balıkesir Üniversitesi Matematik bölümü öğrencisi Uğur Ok 32 aydır tutuklu.

Yargıtay’ın, Sosyalist Gençlik Derneği’nin MLKP/KGÖ ile “organik bir ilişkisi tespit edilememiştir” kararı bulunmasına karşın, Balıkesir Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Uğur Ok, 2 yıl 8 aydır Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde örgüt üyesi iddiasıyla tutuklu yargılanıyor.

Tutuklandığında Balıkesir Sosyalist Gençlik Derneği’nin (SGD) başkanı olduğunu anlatan Ok, Polise göre SGD, MLKP/KGÖ’ye bağlı. Ben de SGD’nin başkanı olduğuma göre MLKP/KGÖ üyesiymişim. İddianamenin bütün mantığı bunun üzerine kurulu. Oysa Yargıtay’ın SGD’nin MLKP/KGÖ ile organik bir ilişkisi olduğuna dair kararı yok ve hatta tersine ‘organik bir ilişkisi tespit edilememiştir’ yönlü kararı var. Buna karşın yaklaşık 3 yıldır tutukluyum. Önce okuldan atıldım sonra afla geri döndüm. Şimdi de sınavlara giremiyorum. 5 Nisan’da Beşiktaş Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmam var. Açıkçası bu tablodan bir ümidim yok” dedi.

Yaşadığı uzun tutukluluk sürecini ve “hukuksuzluğu” yazdığı mektupta anlatan Uğur Ok, tutuklandıktan 4.5 ay sonra 6 Şubat 2007’de, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ilk duruşmada tahliye edildiğini, Mayıs 2007’de görülen ikinci duruşmada ise savcının beraatını istediğini ancak iddianameyi hazırlayan savcının itiraz ettiğini belirtti. Ok, “Dosya, Yargıtay savcısının beraatımı onaylamasına karşın Nisan 2009’da bozuldu. Hakkımda daha önce ‘kesin, inandırıcı ve her türlü şüpheden uzak delil olmadığı için’ diye karar veren aynı heyet, aynı üyeler, bu sefer Aralık 2009’da ‘mevcut delil durumu, suçun niteliği ve vasfı, kaçma şüphesi’ gibi gerekçelerle tutuklama kararı verdi” dedi.

“Peki, ne değişti bu iki yılda? Dosyaya yeni bir belge mi geldi? Ya da yeni bir suç unsuru mu oluştu?” diye soran Ok, “O günden bugüne, daha önce tutuklu kaldığım 4.5 ayla birlikte 2 yıl 8 aydır tutukluyum. Tamı tamına 32 ay. Hakkımda istenen ceza ise örgüt üyeliği. Soyut iddia dışında hakkımda bir tek eylem iddiası bile yok. Düşünün ki bu kadar şeyi ‘tespit eden’ polis, benim tek bir eylemimi bile ‘tespit edememiş’. Bugün ceza alsam yaklaşık 2 yıl daha tutuklu kalıp çıkacağım” dedi.
(SRK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com