Yalan Beyanlara Dikkat!..

Yalan Beyanlara Dikkat!..
Kütahya İl Nüfus Müdürlüğü'ne kişi veya kişiler yalan adres beyanında bulunarak adres kayıt sistemine hiç bir zorlukla karşılaşmadan kayıtlarını yaptırabildikleri ifade ediliyor. Kanun kaçağı, asker kaçağı veya herhangi bir suçtan aranan kimselerin ikam

Kütahya İl Nüfus Müdürlüğü'ne kişi veya kişiler yalan adres beyanında bulunarak adres kayıt sistemine hiç bir zorlukla karşılaşmadan kayıtlarını yaptırabildikleri ifade ediliyor. Kanun kaçağı, asker kaçağı veya herhangi bir suçtan aranan kimselerin ikamet ettikleri evin adresi yerine başka kimselerin adresini gösterdiğine dikkat çeken Kütahya Pirler Mahallesi Muhtarı Zafer Çetinkasap, yetkililerin bu duruma acil önlem almaları gerektiğini önemle vurgulayarak; 'Yalan adres beyanından dolayı masum insanlar zarar görebiliyor.' dedi.

'YALAN BEYAN VATANDAŞIN SIKINTI YAŞAMASINA NEDEN OLUYOR'
Vatandaşın beyanını esas alan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS), bazı sorunları da beraberinde getirdi. Muhtarlar, sistemin yanlış ve yalan beyana kapı araladığına dikkat çekiyor.
Kütahya Pirler Mahalle Muhtarı Zafer Çetinkasap, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin bazı sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi. Sistemin vatandaşların beyanını esas aldığını belirten Çetinkasap, ancak vatandaşın değişik sebeplerden ötürü yanlış ya da yalan beyan verebildiğine dikkat çekti. Vatandaşların bazen zor durumda kaldığı için bazen de kasıtlı olarak yalan ya da yanlış beyan verdiğine değinen Çetinkasap, bir kişinin hangi nedenle olursa olsun ADNKS'de bir yakının yanında misafir olarak kalamadığını ve bu durumun bazı sorunları da beraberinde getirdiğini anlattı.
Çetinkasap, bazılarının da oturmadıkları ikametlere ilişkin yalan beyanlar verdiğine dikkat çekti. Bu kişilerin değişik nedenlerle yalan beyan verdiğini söyleyen Çetinkasap; 'Bu kişiler değişik suçlara karışabiliyorlar. İkamet ettikleri adreslerde gerçek olmayınca adli konularda hem o ikamette oturan gerçek kişinin hem de muhtarların başı derde girebiliyor' dedi.

'YALAN BEYANLARA DİKKAT!'
5490 sayılı Nufüs Hizmetleri Kanunu gereği beyanın esas olduğunu ve amaca göre vatandaşların İl Nüfus Müdürlüklerine adres beyanında bulunarak ikametgahlarını Nüfus Müdürlüklerinden verdikleri bilgiler doğrultusunda alabildiklerini belirten Çetinkasap, adres beyanında bulunan kişi veya kişilerin herhangi bir adres vermelerinde özgür olduklarına dikkat çekerek, art niyetli kişilerin ikamet ettikleri adresler yerine başka kimselerin ikamet ettikleri adresleri gösterdiklerini ileri sürerek, bu yöntemin kanun kaçaklarının veya suçluların çok sık başvurdukları bir yöntem olduğunu savundu.

'YETKİLİLER BU KONUYA ACİL ÇÖZÜM BULMALI'
Yetkililerin bu konuda önlem alması gerektiğini ifade eden Çetinkasap; '5490 sayılı Nufüs Hizmetleri Kanunu gereği beyan esastır amacına göre vatandaşların Nufüs Müdürlüklerine yaptıkları beyanlar doğru kabul edilerek anında beyanın doğru ve yalan olduğun bakılmaksızın yerleşim yeri adres belgesi eski adıyla ikametgah belgesi gerek Nufüs Müdürlüğünden gerekse elektronik alt yapısını tamaamlayan muhtarlıklardan ve diğer Kamu kurumlarından bu belgeyi kolayca vatandaşlar alabilmektedirler. Bu durum beyanın yalan veya doğru beyan olduğu tespit edilene kadar devam etmektedir. Bu sürede en iyi şartlarda ilimizdeki uygulamadan dolayı 5-6 aya varan bir sürede beyanın doğru veya yalan olduğu tespit edilebiliyor. Bu süre zarfında kötü niyetli kişiler gerek devlet kurumlarını gerekse özel kuruluşları devletin yanlış uygulaması sebebiyle dolandırabilmektedirler.' ifadelerini kullandı.

'GECENİN BİR SAATİNDE POLİS KAPINIZI ÇALABİLİR'
Yalan beyanların önüne geçilmesi için yetkililerin, gereken önlemleri almalarının önemine değinen Çetinkasap, masum insaların bu şekilde tehlikelerden korunabileceğini dile getirdi.
Adres beyanında bulunan bir kimsenin göstermiş olduğu adreste oturup oturmadığının tespitinin ise yaklışk 6 ay gibi süre zarfında belirlendiğini hatırlatanm Çetinkasap; 'Bu süre bazen kötü niyetli insanlar için çok uzun bir süre. Bu süre içinde yalan adres beyanında bulunan kimse suç işlyebilir. Suçu işledikten sonra emniyet mensupları tarafından öncelikle beyanda bulunduğu adres aranıyor.
Böylece kişi emniyet yetkililerini yalan adres beyanı ile oyalamış oluyor. İşin vahim tarafı ise hiçbir şeyden haberi olmayan gerçek ev sahiplerinin yaşadıkları traji komik olaylar otya çıkıyor. Örneğin; gece 02:00 sularında bir cinayet meydana geliyor ve cinayeti işleyen kişinin kimliği tespit edilip ev adresine ulaşılıyor, polis doğal olarak gece saat 02:00 sularında cinayeti şleyen kimsenin yalan beyan da bulunarak göstermiş olduğu ev adresine baskın düzenliyor. Ve ev halkı gece telaş içinde yatağından fırlıyor. Olayın gerçek yüzü kişler karakola götürlüp sorgulandıktan sonra ortaya çıkıyor. Bu durumun önlenmesi için yetkililerin önelem alması gerekiyor' şeklinde çarpıcı örnekler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com